Yerel

Mutur’dan Listeli Açıklama: 8 Ay Önce Ne Dediysek, Yine O Noktadayız!

Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nde 26 yıl sonra iki adaylı seçim heyecanı yaşanıyor. Mevcut Başkan Mehmet Sokullu’nun karşısında Biga’daki 4 esnaf odası başkanının başı çektiği grup aday, Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Mutur’un başkanlığındaki ekip, Biga’da Cezve Kafe’de basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Başkan Mutur yönetim listesini de tek tek okuduğu toplantıda; “Biz 8 ay önce kredi kefalet kooperatifine aday olduğumuzu açıklamıştık. Yine aynı şekilde tekrarlıyorum. 26 yıl gibi uzun süre görev yapan mevcut yönetimin artık vizyonu dolmuştur. Bu andan itibaren Biga esnaf ve sanatkarına verebilecek bir şeylerinin olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Mevcut Başkan Mehmet Sokullu düzenlediği basın toplantısında rakiplerinin liste açıklamadığını söyleyerek kendi listesini açıklamayacağını ifade etmişti. Başkan Mutur’un bu açıklaması da Başkan Sokullu’ya cevap olarak yorumlandı.

Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’ne aday olduklarını ifade eden İbrahim Mutur özetle şunları söyledi:

“Sorunlara Da Çözümlerine De Hakimiz”

“Biz 8 ay önce kredi kefalet kooperatifi yönetimine aday olduğumuzu basın açıklamasıyla duyurmuştuk. Bununla birlikte yönetim kurulu asil ve yedek listemizi de son noktasına kadar açıklamıştık. 7-8 ay önce neredeysek bugün yine aynı noktadayız. Biga’daki esnaf ve sanatkarların tamamının temsil edildiği 4 mesleki odanın yöneticileri olarak, yine bu üyelerin ortak olarak yer aldığı kooperatif yönetiminde yer alacağız. Sorunlara ve çözümlerine hakimiz. Listemizde de hiçbir değişiklik yok. Hepinizin liste elinizde mevcut. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde mevcut kredi kefalet kooperatifi yönetimi bir açıklamada bulundu. Bu açıklamada ortakları ve siz basın mensuplarını genel kurula davet etti. Genel Kurul tarihi 1 Ağustos 2021, Pazar günü saat 11:00 olarak açıklandı. Biz daha önce zaten açıklama yapıp ortaklarımıza tek tek ulaşmaya çalışıyorduk. Çoğu ortağımıza da ulaştık. Ulaşamadığımız çok az arkadaşımız kalmıştı. Önümüzdeki 10 gün içinde onlarla da temas etmiş olacağız.”

“26 Yıllık Bu Vizyonun Süresi Doldu”

“Daha önce yaptığım basın açıklamasında da şunu ifade etmiştim. Bugün Lokantacılar Odası Başkanımız Emin Aktaş ve yönetim kurulundan arkadaşımız özel nedenlerinden dolayı şehir dışında oldukları için katılamadılar. Aday arkadaşlarımdan da 3 kişi aramızda değil. Özel işlerinden dolayı şehir dışındalar. Daha önce 4 mesleki oda olarak birlikte hareket ettiğimizi, artık mevcut kooperatif yönetiminin vizyonunun faydalı olamayacağı için kendi adaylığımızı ve yeni bir oluşum yaptığımızı sizlere belirtmiştik. Yine aynı şekilde tekrarlıyorum. 26 yıl gibi uzun süre görev yapan mevcut yönetimin artık vizyonu dolmuştur. Bu andan itibaren Biga esnaf ve sanatkarına verebilecek bir şeylerinin olduğunu düşünmüyorum. Tüm yönetimimiz halen faal bir şekilde ticari faaliyetlerini sürdüren esnaflardan oluşuyor. Sorunların çözümünü en iyi bilenler, yine o sorunları yaşayanlar olur. Bizler tüm yönetim kurulu üyelerimiz olarak adaylığımızı açıkladığımız ilk günden beri açık bir şekilde karşınızdayız. Korku dağlarını yıkmak için cesaretle er meydanına çıktık.”

“Çağımıza Uyum Sağlanması Gerekiyor”

“Artık hızla gelişen ve değişen bir dünya var. Bizler de bu dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Kooperatifimizi de daha hızlı hareket edebilen, kabiliyetli ve ortaklarıyla zaman kaybetmeden ilgilenebilen bir yönetimin devralması gerekmektedir. Her şey şu telefonun içinde ve internet çağındayız. Bugün kimlik kartınızla herhangi bir bankadan gidip yarım saat içinde kredi talebinde bulunabiliyorsunuz ve onay alabiliyorsunuz. Artık Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin mevcut yönetiminin de şapkayı önüne alıp düşünmeleri gerekiyor.”

“Ortaklarımızın Kararıyla Hareket Edeceğiz”

“Düşündüğümüz farklı projelerimiz var. Biga artık ekonomik olarak da sosyal olarak da Çanakkale’ye kafa tutacak bir yapı ve potansiyele sahip. Bizim esnaf ve sanatkarın yararına olabilecek her tür çaba ve teşebbüste bulunmamız gerek. Birtakım düşüncelerimiz var. Sosyal tesis yapabiliriz mesela. Bu tür projelerimizin tamamı için ortaklarımızla görüşeceğiz ve ortaklarımızın fikirlerini alacağız. Ortaklarımıza danışacağız. Yönetim kurulu olarak değil, her bir ortağımızın fikrini alarak bu projeleri hayata geçireceğiz. Bunları hep birlikte zaman içinde göreceğiz. Kooperatifimiz tek bir karar vericinin himayesinde yönetiliyor. Oysa bir insan tek başına her zaman doğru kararlar alamaz. Bizler tüm yönetim kurulumuzun fikirlerini baz alarak kararlar vermeyi sürdüreceğiz. Burada çok uzun süre görev yapmaktan kaynaklandığını düşündüğüm; yönetim kurulu olsa dahi bir iki kişinin karar verdiği bir yapı var. Oysa tüm yönetim kurulu üyeleri gerekli yerlerde konuşarak bilgilendirme yapmalılar. Özellikle oda başkanları üyelerine her platformda bilgi vermek zorunda. Vereceklerdir de. Bunu da burada tekrar ifade ediyorum.”

“Sorunları Belli…”

“Şimdi bizim ortaklarımızın en büyük sorunları ipotek, kefil ve ekspertiz olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara da bir düzenleme getirip bir standart oluşturup herkese farklı şekilde yaklaşmamız gerekiyor. Temel amacımız aynı zamanda budur. Bunun özellikle altını çiziyorum.”

Genel Kurul’a Katılım Çağrısı

“Bu girişim, bu adaylığımız Biga’daki esnaf ve sanatkarın bir çığlığıdır. Üzerine basarak tekrar ifade ediyorum. Bu bir çığlıktır. Bu çığlığı bizler elimizi taşın altına koyarak, sorumluluk alarak temsil ettiğimiz kesimin adına bu girişimde bulunuyoruz. 8 ay önce yaptığımız açıklamada neredeysek bugün yine oradayız. Listemizi özellikle size şöyle göstermek istiyorum. Çünkü ben bu listeyi 8 ay önce paylaştım. Hiçbir platformda hiçbir yerde farklı bir isimden de bahsetmedim. O gün neredeysek bugün yine aynı yerdeyiz. Bunu da özellikle dikkatinize sunuyorum. 8 ay önce olduğu gibi bugün de tüm arkadaşlarla birlikte devam ediyoruz. Oda yöneticileri olarak sahadayız. Bizler demokrasinin yani tüm ortaklarımızın kararının sandığa yansıyacağı bir seçim olmasını istiyoruz. Bu yüzden Kredi ve Kefalet Kooperatifimizin ortağı olan tüm esnaf ve sanatkarlarımızı 1 Ağustos günü sandığa bekliyoruz. Bu sandığın 26 yıllık bir hizmetin teşekkürü ve yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz.”

“Yalnız Bırakılmak İstemiyoruz”

“Bildiğiniz gibi bir buçuk yılı geçti, pandemi ile mücadele ediyoruz. Bunu da konuşmadan geçemiyorum. 4 mesleki odamız var Biga’da. 4 mesleki odamızın da 17-18 aylık süreçte özellikle son 1 yıllık sürede üyeleri için neler yaptıkları ortada. Zaman zaman da basında haber olarak da yer aldı. 1 Ağustos’tan sonra esnaf ve sanatkarın sırtındaki küfeden o yükün biraz daha alındığını herkes hissedecek. Son 2 yılı aşkın süredir pandemi koşullarında toplumun tüm kesimleri gibi esnaf ve sanatkarımız da zor şartlar altında mücadele etti. Bizler de hem oda başkanları olarak üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları onlarla birlikte yaşadık, hem de Esnaf ve Sanatkârlar olarak da kendi işyerlerimizde yaşadık. Bu sebeple esnaf ve sanatkarımızın ihtiyacı olduğunda yanında olacak bir kooperatif yönetimi istiyoruz. Yalnızlık istemiyoruz. Yalnız bırakılmak istemiyoruz. Bu yalnızlığı derinden hisseden tüm esnaf ve sanatkarlarımıza sesleniyoruz. Bu çığlığımız onlar adınadır. 26 yıl sonra artık yeniden yola çıkma zamanı gelmiştir.”

Ahmet Alp’e Destek Çağrısı

“Benim bu konuda söyleyeceklerim bunlar. Kurban Bayramı’na kısa bir süre kaldı. Ben şimdiden Kurban Bayramı’nızı kutluyorum. Tüm halkımızın, esnaf ve sanatkarları, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı da kutluyorum. Diğer bir hatırlatma da şunu söylemek istiyorum. SMA hastası Ahmet Alp’imiz var. Bu konuda da çalışmalar yapmıştık. Ahmet Alp’e de destek olmaya devam edersek mutlu oluruz. Bu konuda yardımda bulunmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımızdan destek bekliyoruz.”

Başkan Mutur Listeyi Şu Şekilde Açıkladı:

Yönetim kurulu adayı asil liste: İbrahim Mutur, Sait Tanur, İlhan Yavuz, Ahmet Arslan, Hakkı Berber

Denetleme Kurulu aday listesi: Mehmet Sert, Fethi Kazan

Yönetim Kurulu adayı yedek liste: Hasan Akarsu, Murat Çakıroğulları, Pınar Tarba, Murat Ayazma, Bayram Taşkıran

Denetleme Kurulu yedek liste: Cansu Güney, Mehmet Altıntop

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu