Yerel

Kızılay’dan Topluma Önemli Çağrı “Gönüllü Ol”

Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, bu yıl da yurt genelinde çeşitli etkinliklere sahne oluyor. 29 Ekim itibarıyla etkinliklerini başlatan Türk Kızılay, tüm illerde eş zamanlı olarak şube ve temsilcilikleri ve 170 binden fazla gönüllüsü aracılığıyla haftanın anlam ve önemini, Kızılaycılık kültürünü bu yılın teması olan “Gönüllülük” üzerinden anlatıyor.
Kurulduğu 1868 yılından bu yana ayrım gözetmeksizin insan ızdırabını dindirmek ilkesiyle hareket eden Kızılay, toplumsal dayanışma ve sosyal refahı arttırmak, muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi görevlerin yanı sıra kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında da faaliyet gösteriyor. Geçen yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde EBA TV aracılığıyla faaliyetlerini öğrencilere anlatan Kızılay, bu yıl 81 ilde genç nesilleri farklı etkinliklerle bir araya getiriyor.


Kızılay Haftası’nda Çocuklar ve Gençler Kızılaycılık Kültürünü Öğreniyor


Halkın sağduyusunu, vicdanını, hoşgörüsünü, şefkatini ve iyilik severliğini insanlığa hizmete dönüştürmekten haz duymak olarak tanımlanan Kızılaycılık, ilke ve değerlerini ülke genelinde yaygınlaştırarak yeni iyilik dervişlerini topluma kazandırmayı hedefliyor. Kızılay Haftası’nda yapılan etkinliklerle de 1943 yılından bu yana Kızılaycılık kültürü yaşatılmaya çalışılıyor.

Kızılay Haftası’nda “Gönüllülük” Teması İşleniyor


Bu yıl Kızılay Haftası boyunca “haftalara, aylara, yıllara sığmayan iyilik için gönüllü ol” teması kapsamında çocuk ve gençler için renkli etkinlikler ve bilinçlendirici faaliyetler düzenleniyor. Şu anda Türkiye genelinde 170 binden fazla gönüllüsü bulunan Kızılay’ın Aralık 2020’de devreye alınan yeni gönüllü yönetim sistemi gonulluol.org’un tanıtılmasının ardından “2021 gönüllülük yılı” ilan edilerek yıl boyunca gönüllülük çalışmalarını arttıracak çeşitli faaliyetler ve uygulamalar hayata geçirildi. 2021 Gönüllülük Yılı’nda Kızılay Haftası’nın ana teması ise “gönüllülük” üzerine inşa edildi.
Bu yıl Kızılay haftasında, Biga’da 29 Ekim kutlama programlarında yer alan Bisiklet sürüşüne Genç Kızılay Gönüllüleri katıldılar.
29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında da Türkiye’nin 81 şehrinde Kızılay’ın gençlik ve kadın teşkilatları her il ve ilçede Kızılay Haftası yürüyüşü gerçekleştirecek.
Biga Kızılay basın açıklaması sonrası (31 Ekim 2021 Pazar) bugün saat 12:30’da İçdaş Kapalı spor salonu bahçesine gençleri ve gönüllüleri davet etti, gönüllülük sistemi ve Biga’daki faaliyetler hakkında açıklamalarda bulunuldu. Saat 14:00’te tüm Türkiye’de olduğu gibi Biga’da da yürüyüş gerçekleşti. İçdaş Kapalı Spor Salonu’nun bahçesinden Şehir Parkına kadar olan yürüyüş sonrası, Şehir Parkında sergi açılışını yapıldı.
1 ve 4 Kasım’da Biga Köy Okullarındaki 4. Sınıf öğrencileri Ağdere’de bulunan sergi alanına götürülecek.
Kızılay 153 yıldır ülkede ve dünyanın dört bir yanında insanlara umut olmaya, ulaştığı her noktaya iyiliği ve merhameti taşımaya devam ediyor.
29 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası kutlu olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu