Yerel

Kepekli Köyü Gençliği ‘Cemal’ Oyunu Geleneğini Yaşatıyorlar

Yıllardır yapıla gelen bir gelenek olan ‘Cemal’ oyununu Kepekli Köyü gençleri bir kez daha canlandırdılar, bu güzel geleneği yaşattılar. Biga’nın çeşitli köylerinde yıllardır yaşatılan, bolluk ve bereketi simgeleyen ‘Cemal’ geleneği dün akşam Kepekli Köyünde bir kez daha gerçekleştirildi.

Harman sonunda oynanan oyunda, gençler simgesel olarak bir büyük domuz, bir küçük domuz, 4 veya 6 kızdan oluşan, değişik kılıklara bürünen, üzerlerine çan bağlayan gençlerin türlü oyunlar yaparak köydeki evleri gezip, her evden yılın mahsülünden simgesel miktarlarda toplanıyor. Toplanan mahsül köyden bir kişi tarafından gerçeği yansıtamıyacak kadar yüksek fiyata satın alınır. Toplanmış olan parayla gençler misafirlere ikram yapar ve kendi aralarında eğlence düzenlerler.

Vücutlarını ve yüzlerini ne ile boyuyorlar?

Gençler bu ritüel başlamadan önce vücutlarını boyuyorlar. Boyanın ne olduğu çok merak edilen bir konular arasında. Yıllardır samanı yakıp külünü su ile ıslatıp oluşan karışımı vücutlarına süren gençler hem bu sırrı gelecek nesillere aktarıyorlar, hem de adeta gecenin rengini alıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu