Yerel

Kanlıdere Şehitliği Açıldı

Çanakkale destanının yazıldığı Tarihi Alan’da bir Şehitlik Bölgesi daha ihya edildi. Tarihi Alan Başkanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ihya edilen şehitlik ziyarete açık hale getirildi. Çanakkale Muharebesi’nde yüzlerce askerin şehit düştüğü ve gazi olduğu bölge olan Kanlıdere birçok şehidin yattığı yerdir.
Kanlıdere Şehitliği, Alçıtepe köyünün güney doğusunda, Seddülbahir Cephesi’nin merkez bölümünde cephe hattının hemen gerisinde yer almaktadır. Seddülbahir Cephesi, Kara Muharebeleri’nin başladığı 25 Nisan 1915 ile cephenin tahliye edildiği 9 Ocak 1916 tarihleri arasında çarpışmalara sahne olmuştur. Bu bölgede meydana gelen en kanlı çarpışmalar Kirte Muharebeleri’dir.
Şehitliğin yer tespiti jeofizik radar taramasıyla belirlendi. Belirlenen alanda çevre güvenliği sağlandıktan sonra çalışmalar başladı. Şehitlik bölgesinin doğal yapısı bozulmadan yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Ziyaretçiler için yürüyüş alanları oluşturuldu.
Program Alçıtepe köyünde Tarihe Saygı Camisi’nde Mevlid-i Şerif ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra video gösterimi gerçekleştirildi. Daha sonra Kanlıdere Şehitliğine geçildi.
Programda konuşan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Yapmış olduğumuz bu çalışma; şehitlerimizi unutmadığımızın, çok sevdiğimizin ve Çanakkale ruhunu ebediyete kadar kuşaktan kuşağa aktaracağımızın bir nişanesidir. Bu şehitlik yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının, valiliklerin, milletin, milletvekillerinin uyumuyla ortaya çıkmış bir eserdir. Burada çok anlamlı bir buluşma oldu, Kuvayı Milliye Ruhu ile Çanakkale Ruhu bir kez daha buluştu. Bu ruh, bu topraklara Allah’ın izniyle ebediyete kadar hâkim olacak.” dedi.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “İnsanların hayatında hatırlamak isteyeceği, hiçbir zaman unutmayacağı tarihi olaylar vardır. Bugünü ben hayatım boyunca hep hatırlamak isteyeceğim.” açıklamasında bulundu. “Balıkesir’in bugüne kadar burada bir şehitliği yoktu. Bizler, böylesine önemli bir projeyi bir an önce hayata geçirmek istedik. Allah’a şükürler olsun ki bugün kara savaşlarının yoğun olduğu ve Balıkesirlilerin en çok şehit olduğu noktada şehitliğimizi açıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir’in bir evladı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Balıkesir Milletvekili Mutlu Aydemir “Bu topraklarda Çanakkale ruhu, Kuvayı Milliye ruhu ilelebet yaşayacak. Şehitlik için fikir ortaya koyan, emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi. “Destanlar şehri Çanakkale’de, evladı olmaktan gurur duyduğum Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir’den birçok şehidimiz var.” diyen Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ise “Şehitlerimize, Kanlıdere Şehitliği’nde sembolik bir şehitlik yaptık. Şehitlik sembolik ama burada yazılan gerçek bir destandı.” açıklamasında bulundu. Balıkesir’in kahramanlar şehri, Çanakkale’nin ise destanlar şehri olduğunu söyleyen Balıkesir Milletvekili Adil Çelik “Yücel Başkanıma çok teşekkür ediyorum, çok doğru bir iş yapıldı, çok büyük bir eksiklik tamamlandı.” dedi.
Balıkesir ile Çanakkale’yi, Kuvayı Milliye ruhu ile Çanakkale ruhunu birleştiren ve ilelebet yaşatacak olan bir girişimin sonuçlandığını söyleyen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak “Bazı işler vardır, hiç tartışmadan altına imzanızı atarsınız. Burada yapılan işin altına hepimiz imzamızı atıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve bütün ekibini, Tarihi Alan Başkanımız ve bütün ekibini gönülden tebrik ediyorum. Bu şehitlik, bu topraklardan asla vazgeçmeyeceğimizin bir nişanesidir.” açıklamasında bulundu.
İki özel ve güzel şehrin böyle önemli bir projede buluşmasında memnuniyet duyduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz “İmparatorluğumuzun dört bir yanından gelerek burada sırt sırta mücadele eden kahraman ecdadımızın, onlara destek olmak için evden çıkıp Balkan coğrafyasından yürüyerek gelen kahraman şehitlerimizin yanındayız bugün. Son derece gururlu, mutlu ve duygusalız. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız her zaman sıra dışı işlere imza atıyor. Bu projesiyle belediyeciliğin aslında kültüre, tarihe sahip çıkmak olduğunu ispat etmiş oldu.” dedi.
Programa Çanakkale ve Balıkesir protokolünden çok sayıda isim katılırken vatandaşlarda açılışda yer alıp şehitliği gezdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu