Siyaset

İskenderoğlu Venezuela Seçimlerine Gözlemci Olarak Katıldı

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım ve Medya’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, Venezuela Ulusal Seçim Konseyinin davetlisi olarak Uluslararası Seçim Gözlemcisi sıfatıyla bu ülkedeki seçimleri izledi. 

Venezuela Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Indira Alfonzo Izaguirre’nin Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyelerinin gözlemci olarak katılımları konusunda yapmış oldukları davete istinaden, AK Pati Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, dostluk grubu üyeleri ile Venezuela’ya gitti. İskenderoğlu ve beraberindekiler, seçimlerden önce Karakas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ile bir araya geldi. Ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Pazar günü, İskenderoğlu’nun da aralarında bulunduğu Türkiye heyeti, seçim çalışmalarını takip etti. Seçim merkezlerini ziyaret ederek elektronik sistemle oy kullanımını gözlemleyen Türk heyeti, sandıkların kapanışı ve sonuçların açıklanmasını da izleyerek gözlemlerini rapor hâline getirdi. 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Pazartesi günü İskenderoğlu ve Türk heyetini kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, seçimler değerlendirildi, iki ülke arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. TİKA projesi olan Dr. Jesus Yerena Lidice Hastanesinin açılışına da katılan Türk heyet, Karakas’ta yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya gelecek. Heyet, temaslarının ardından Türkiye’ye dönecek. 

Siyasi açıdan çalkantılı günler yaşayan ülkede, Parlemento seçimlerinin güvenliği konusunda tüm muhalefet partilerine güvence veren Maduro, 6 Aralık’ta yapılacak seçimlerde gözlemci ve refakatçi olmak isteyen herkesi davet ettiklerini bildirmişti. Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro, 6 Ekim 2017 tarihinde Türkiye’ye bu seviyedeki ilk resmi ziyaretini yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 3 Aralık 2018 tarihinde Karakas’a resmî bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu ziyaret Türkiye’den  Venezuela’ya devlet başkanı düzeyindeki ilk ziyaret olmuştu. İki ülke halkı ve devletler arasındaki dostluk başta olmak üzere her alandaki iletişim ve iş birliği ise her geçen gün daha da artıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu