Yerel

III.Kent Konseyleri Sempozyumu Balıkesir’de Gerçekleştirildi

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

18 Kasım 2021 Perşembe Günü Balıkesir’de gerçekleştirilen, III. Kent Konseyleri Sempozyumunun teması ‘Geleceğin Kentlerinde İşbirliği ve Dayanışma’ oldu.Sempozyumun açılış programında konuşan Balıkesir Kent Konseyi 

Başkanı Mürsel Sabancı; “Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kent Konseyleri arasında işbirliği, dayanışma ve paylaşım ağını oluşturmak üzere yapılandırılmış, özgün bir kuruluş. Yönetim Kurulu, Akademik Danışma Kurulu, Hukuk, Basın ve Halkla ilişkiler danışmanları ve bünyesinde oluşturduğu komitelerle, Türkiye’nin her yerindeki  Kent Konseylerinin   destek sunar, güçlü bir iş birliği ve dayanışma ağıdır. Gönüllü olmaya, katılım kültürüne, işbirliğine, dayanışmaya ihtiyacımız var. Evde, mahallede, şehirde, ülkede yetmez, dünyada işbirliği ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Bunun için en iyi ortamı sağlayacak kent konseylerimiz var. Bizlere düşen bu şemsiye altında, buluşmak üretmek bir araya gelmek ve kentlerimiz için değer üretmek” dedi. 

Belediye Başkanları özel oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanları kent konseyi hakkında görüşlerini bildirdiler.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuşmasında, “Dağlarından Bal Ovalarından Yağ akan,İki Deniz Bir Şehir, Kuvai Milliye şehrimize hoş geldiniz. Belediye Başkanları şehrin uzlaşı aradığı, sorunları derinlemesine okuyan, her kesimden insanın olduğu, renkli ve farklılıkların kaynayıp aşure olduğu, güzel olduğu yer olarak görmesini sağlamamız lazım. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerini şehrin hep beraber karar vermesi lazım. 17 tane sürdürülebilir kalkınma hedefi var, stratejik planın çok doğru yapılması lazım. Kent Konseyinin o güçlü dinamizmine ihtiyacınız var. Şehirde yaşayan ve kendi niteliğini o konuda arttırmış, etraftaki parametrelerden de veri tabanı olanlardan kaynak almanız lazım. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konuşmasında “Ünlü bir söz var ‘Kent Yönetimini bir kişiye verirseniz o kişi o kenti abat ta edebilir, harap ta edebilir’, benim söylediğim şudur, çoğunluğun verdiği yanlış karar, bir kişinin verdiği doğru karardan daha önemli ve daha doğrudur. Ortak kararın sonucuna hep beraber katlanılır. Bir kişinin verdiği karar sonucu o kente büyük harabet meydana geliyorsa, o zaman o bir kişi bütün şimşekleri üzerine çekiyor. Öyle bir kent konseyi kuralım ki, o kent konseyi benim bütün suçumu günahımı üstüne alsın. Onlar bize önersin ortak bir karar çıksın, bunu biz hayata geçirelim. İyi bir yönetici için çok güzel bir şey. Düşünün binlerce insan toplanıyor kentin önemli bir sorunu hakkında tartışıyor. Dolayısıyla uzun uzun tartışıldığı taktirde ulaşılan sonuçta en azından iyi bir yönetim modeli olarak hayata geçirilir. Ankara kent konseyi olarak iki tane ödül aldı. Her bir bireyin kentte söz sahibi olması lazım.Bu şekilde olduğu zaman o kentte yaşayanlar mutlu olacaktır” 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmasında iklim değişikliği ile ilgili; “Küre Kendini koruyor, küreyi korumaya ihtiyaç yok. Küresel ısınma devam ederse, buzullar eriyecek, Antartika kıtası yükselecek, diğer kıtaları itmeye başlayacak, volkanlar harekete geçecek, bulutlar dünyayı kaplayacak, güneş ışınlarını alamayacağız, buzul çağa dönüş başlayacak. Evren kendi kendini dengeye getirecek. Tehdit altında olan insanlık , insanlığı tehdit altına getiren yine insanlık.

  Kent Konseylerinin güçlendirilmesi halinde uzun vadeli işlerin yapılmasına, uzun vadede gündemlerden kopmaması için kent konseylerinin sivil hareketlerin çok ciddi bir katalizör etkisi yapacağını düşünüyorum ” dedi.

Yapılan oturumun videosunu izlemek isteyenler 

https://www.youtube.com/watch?v=pFaA8v35aYA linkinden ulaşabilirler.

Sempozyuma Biga Kent Konseyi Adına Genel Sekreteri Erdoğan Başer katıldı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle başarılar dilerim. fakat kent konseyinin belediyenin kültür müdürlüğünün bir kolu gibi çalıştığını görüyorum. amacı kentin sorunlarını çözmek olması ortak aklın buluşma noktası olması gerekirken piknik kulübü gibi çalışıyor kent konseyi. Bakınız biga da yollar köstebek yuvası. pandemi de yıkılan okullar hala yapılmadı. yapılacak okul sayısı yıkılan ile aynı değil yetersiz. her sokakta esnafı yok eden zincir marketler dolu. Bunların şehir esnafına zararı büyük. şehir sürekli dıştan göç alıyor. Sokakta türkçe konuşmayan insan sayısı her geçen gün artıyor. bir evde 15 kişi yaşayan aileler var. biga bunların ne kadarına bakabiliyor. corana yine coşmak üzere bu konuda planlama için şehirle nasıl bir çalışma yapıldı. Tükiyenin her yeri sallanıyor. deprem kaçınılmaz bir afetken biga da bu konuda çalışmalar nedir.(iki konteyner ve toplanma noktaları hariç. bunlar bizi kurtarmaz). Su konusu çok ciddi kentin su kaynakları ve kullanımı ile ilgili çalışmar neden yapılmıyor. konseyin bu gibi ciddi sorunlardan haberi var mı. Şu görüntüyle etliye sütlüye bulaşmadan işini mi devam eden bir şey bu konsey. Sizin dile getireceğiniz sorunlar devletin kulağına küpe olmalı kentin sorunlarının önceliğini belirlemeli. Beklentim bu yönde. tekrardan çalışmalarınızda kolaylık diliyorum. Önerilerimi dikkate alırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu