Yerel

Gözden Uzak Bir Cennet Köşe; Dereköy Şelale’si

Biga’ya 16 km uzaklıkta bulunan, gözden uzak bir cennet köşe; ‘Dereköy Şelalesi’ jeolojik yapısı ve güzelliği ile ilgi çekiyor. 

Dereköy’e yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan yaklaşık 50 metre yükseklikte, traverten oluşumundan uçurumun bulunduğu bölgenin yanı başında bulunan şelalenin de yer aldığı bölgeye Müjaje adı veriliyor. ‘Taşlık’ anlamına gelen Mujaje kelimesi Dereköy’deki birçok ev inşasında 1970’lere kadar bu uçurumdan sökülen ve öküz arabalarıyla köye getirtilen taşlar kullanılmıştır. Şelalenin suyu yaz dönemi azalmaktadır. Ayrıca uçurumun 300 metre uzaklıkta köy tarafında bulunan travertenli yapıya sahip yer ayrı bir doğa harikasıdır. 

Eskiden bu bölgede yaşanan olay, bölgenin Dereköy için ne kadar önemli bir yer olduğunun kanıtlıyor. Dereköy’den rahmetli Şemsettin Özkan’ın dedesi bu uçurumun yüksekçe yerlerinden ev inşaatı için kazma ile taş sökerken uçurumdan düşmüş, birçok kemiği kırılmıştır. Sonra Thâmedeler (köyün ileri gelen yaşlıları) hemen kestikleri bir koyunun sıcacık derisini yaralanan vücuda tulum elbisesi gibi sarıp saatlerce bekletmişler ve iyileşmiş ve yıllarca yaşamıştır.

Dereköy şelalesi ve bölgesi, doğal güzellikleri ile Biga’nın bozulmamış ve gözden uzak kalmış yerlerinden biridir.

Kaynak: Aşağıdemirci.Net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu