Yerel

Gecikmeden Yapılan Endoskopi Ve Kolonoskopi Hayat Kurtarır

Özel Biga Can Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yüksel Arslan, sindirim sistemi rahatsızlıklarının Hastaneye başvuru sebepleri arasında ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Arslan yaptığı açıklamada: “Sıklıkla da bu şikayetler mide veya barsak kaynaklı olmaktadır. Bu tür şikayetlerin sebeplerinin kesin teşhisinde vazgeçilmez yöntemler, endoskopik işlemlerdir. Uçlarında ışıklı kamera bulunan ince, uzun kıvrılabilen tüp benzeri cihazlar ile yemek borusu, mide ve kalın barsağı inceliyoruz.

Şüpheli bir kitle varsa biyopsi alıyoruz. Polip varsa polipi çıkartıyoruz. Bu işlemler sırasında hastamız hiç birşey hissetmiyor. Çünkü sedasyon ile yani uyutarak yapıyoruz. Mide endoskopilerinde en sık rastladığımız hastalıklar reflü, gastrit ve ülser nadir olarak mide kanserlerine de rastlıyoruz. Kolonoskopilerde ise barsağın iltihabi hastalıkları ve hemoroidlerin yanı sıra kolon polipi görme sıklığımız da son zamanlarda artmaktadır.

 Barsak kanserlerinin öncüsü olabilen poliplerden biyopsi alıyoruz. Uygun olanlarını da tümüyle çıkartıyoruz. Son yıllarda giderek artan sayıda kolon kanseri vakalarıyla da karşılaşıyoruz. Mide yanması, şişkinlik, ağrı şikayetlerinin basit bir gastrit nedeniyle olabileceği gibi mide kanserinde de görülebildiklerini gözlüyoruz. Son zamanlarda artan kabızlık veya ishal büyük abdestten kan gelmesi gibi şikayetler ise barsak kanserlerinde de görülebildiğinden mutlaka kolonoskopi ile incelenmelidirler.

Mide ve barsak kanserleri erken teşhis edildiklerinde tedavi şansları yüksek olan hastalıklardır. İyi şartlarda ve gecikmeden yapılan endoskopi ve kolonoskopi hayat kurtarır” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu