Yerel

“Enerji’de Afrika ve Balkanlarda Büyümeyi Hedefliyoruz”

Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesine konuşmacı olarak bir kez daha katılan Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan önemli açıklamalarda bulundu. “Doğan ailesi olarak Enerji sektörünü sevdik” açıklamasında bulunan Davut Doğan hedeflerinin ise Afrika ve Balkan ülkelerinin katı atık ve çöplerinden enerji üretmek olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önemli iş ve ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 2012 yılından bu yana organize ediliyor. Bu yıl 10’uncu yılını dolduran Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu yıl da birbirinden değerli yerli ve yabancı konuşmacıların yanı sıra farklı alanlarda uzman ekonomist ve fikir önderleri de yer aldı. “Yeni Dünyaya Hazır mıyız?” ana temasıyla farklı sektörlerden önemli iş insanlarının bir araya geldiği Zirve’de değişen yenidünya paradigmaları da ele alındı.

Uludağ Ekonomi Zirvesinin ilk gününde Global Resources Partnership Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü’nün moderatörlüğünde panel gerçekleştirildi. Panelde SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkan Anar Mammadov, Enerji Ticareti Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğan Enerji CEO’su Burak Kuyan, Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım ve Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak katıldı.

“Biotrend Enerji’nin Halka Arzını 2021’in İlk Yarısında Tamamlamayı Hedefliyoruz”

Doğanlar Holding, daha çok mobilya ve inşaat sektöründeki faaliyetleriyle tanınsa da enerji alanında da yatırımları olduğunu belirten Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, “Türkiye’deki enerji dönüşümü çerçevesinde termik santrallerin yasaklanmasıyla yönümüzü biyogaza ve biyokütleye çevirdik. Türkiye’de her gün kişi başına 1 kilo çöp üretiliyor. Bu, günde 80 bin ton işlenebilecek potansiyel demek. Bunun 45 bin tonu işlem görüyor, 9 bin tonunu biz işliyoruz. Biz sadece elektrik üretmiyoruz. Bertaraf ayrıştırma gelirlerimiz var. Atıklardaki cam, plastik, metal gibi hammaddeleri ayrıştırıp satıyoruz. Enerji üretmenin yanında sıfır atık projesiyle endüstriye ve çevreye katkıda bulunuyoruz. Seralara su ve ısı, tarlalara gübre satma potansiyelimiz var. Sadece elektrik üretimi değil, entegre yakıt üretimi kavramını benimseyen bir yoldayız” dedi.

“Enerji’de Afrika Ve Balkanlarda Büyümeyi Hedefliyoruz”

Davut Doğan, Biotrend Enerji’nin halka arza hazırlandığını belirterek, “SPK’dan ön onaylarımızı aldık. 2021’in ilk yarısında halka arzımızı tamamlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulunurken Enerji alanındaki yeni hedeflerini ise şu sözlerle açıkladı; “Aile olarak enerji sektörünü çok sevdik. BioTrend şirketimize ait 12 tesisimizi bu yıl 17’ye çıkartacağız. Enerji alanında özellikle Balkan ülkelerinin katı atıklarıyla ve çöp yakıtlarıyla ilgileniyoruz. Afrika ve balkanlarda büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu