Yerel

En Büyük Engel Sevgisizliktir

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında kutlanıyor. Engelliler Haftası boyunca engelli haklarına dikkat çekiliyor, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinlikler ile farkındalık yaratılıyor. Yeryüzünde 1 milyardan fazla engelli bulunuyor ancak tüm insanlar engelli adayı olarak yaşamını sürdürüyor.

Bir toplumda sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle mümkün olmaktadır. Her bir ferdin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır.

Engeller engeliler için aşılmıştır. Önemli olan kafanızdaki engellerin kalkması. Yapacaklarının sınırlı olduğunu sanabilirler, ama ufkun çok geniştir. Düşüncedeki engelden kurtulmanın yolu, sabır ve azimle önüne gelen engelleri aşacağını inanmakla başlar. Asıl engelliler, karşılarına çıkan engellere pes edip geçemeyenlerdir. Asıl en büyük engel sevgisizliktir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu