Yerel

Duran “Tüm Kamu Kurumlarına Teşekkür Ederim”

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Duran açıklamasında , “Nilüfer Gölü düzenlenmesinde uzun zamandan beri konuşulan ve hayal edilen düzenlemeler bir bir hayata geçiyor. Kuruluşundan bugüne yönetiminde görev aldığım Boşnak derneğinde, öncelikle 2020 yılında Başkanlık görevini bana layık gören üyelerimize teşekkür ediyorum. Geçmiş yıllarda birçok dernek ile koordineli olarak Dernekler Platformundaki mücadelemizin yanısıra, seçildiğim günden bugüne Kalafat bölgesinde bulunan doğal değerimiz Nilüfer Gölü için bir dizi görüşmede bulunduk. 22 Haziran 2021 günü Nilüfer Gölü’ne gelenler, birlikte hareket edilmesinin sonuç almada çok önemli bir fonksiyon olduğunun en güzel göstergesi. Bizleri ziyarete gelen ve yerinde incelemelerde bulunan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve yardımcısına, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü,  Biga Kaymakamı Mustafa Can, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bekir Çelen, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yardımcısı Celil Sezgin’e, Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı’ya ‘Tüm Kamu Kurumlarına Teşekkür Ederim.” dedi.

“ Nilüfer Gölü Boşnak Böreksiz Olmaz”

Biga’nın tek Boşnak Köyü Kalafat Köyün’de bulunan Nilüfer Gölü’nün eşsiz güzelliği Boşnak Böreği lezzeti ile özdeşleşmiştir. Kültür lezzetlerinden Boşnak Böreği, tüm katılımcılarca beğenilmektedir. Maşıngada nasıl pişirildiği ve kültür hakkında bilgi vermek üzere kadınlar ile Gölde ilk maşıngaları kurdular, bu kültürü misafirlere  anlattılar. Hafta sonlarında birçok ziyaretçi gelip, bu alanda Boşnak Böreği talep etmektedirler ve genel kanı ’Nilüfer Gölü Boşnak Böreksiz Olmaz’ şeklindedir.

Nilüfer Gölü yolunda düzenlemeler devam etmektedir. Yolun bozuk olması sebebiyle ziyarete gelmek isteyenler vazgeçmektedirler. Üst yol  iki aracın yan yana rahatça geçebileceği ve araçlara zarar vermeyecek şekle gelmiştir.

Başkan Duran son olarak, “Detaylı bilgi almak isteyenler bana ulaşabilirler, iletişim telefonum 0535 631 67 42’dir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu