Yaşam

Donanımlı Ekip Ve Etkin Tedavi Sayesinde KKKA Hastalığını Yendi

Ateş, halsizlik şikâyetleriyle sevk ile Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine gelen 44 yaşındaki erkek hasta’ya yapılan tetkikleri sonucunda uzmanlar tarafından KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığı teşhisi konularak Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı.

Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde 4 gün solunum cihazına bağlı olarak tedavisine devam edilen hasta’nın Yoğun Bakım Uzmanları, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanları, Hematoloji Uzmanı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları, Yoğun Bakım hemşirelerinin ve yardımcı personellerin de bulunduğu ekip tarafından 12 gün süreyle takip ve tedavisi yapıldı.

Her iki kolda kompartman sendromu (kas içi aşırı kanama veya ödem ile basınç artışından dolayı kas ve sinir dokusunun etkilenmesi) tanısı konulan ve uzuv kaybı riski bulunan hastaya Başhekim Op. Dr. Hasan Keser tarafından fasyotomi açılarak kollarda oluşan basınç azaltıldı ve hasta kollarını kaybetme riskinden kurtuldu.

12 gün süreyle yoğun bakımda tedavisi yapılan hastanın genel durumunda iyileşme göstermesi üzerine tedavisine devam edilmek üzerine Enfeksiyon Hastalıkları Servisine nakli gerçekleştirildi. Serviste takibi yapılan hasta bir hafta sonrasında şifa ile taburcu oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu