Yerel

Doğanlar Holding’ten İnşaat Sektörüne Yeni Yatırımlar

Bu yılı 1,5 milyar TL ciro ile kapatmayı hedefleyen Doğanlar Yatırım Holding, iki yeni projeye hazırlanıyor. 2021’in ilk yarısında BioTrend’i halka arz edecek grubun başkanı Davut Doğan, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kuracaklarını da söylüyor.

Doğtaş ve Kelebek markalarıyla yer aldığı mobilya sektörünün yanı sıra enerji ve inşaat alanında da girişimleri olan Doğanlar Yatırım Holding, bulunduğu iş alanlarında önemli kararlar aldı. Mobilyada yatak alanında Lova markasıyla giriş yapan grup, enerjide ise 120 megavat enerji üretim kapasitesine sahip Bio Trend şirketinin yüzde 50’sini halka açmaya hazırlanıyor. İnşaatta ise Yenibosna projesini raftan indiren holding, gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmak üzere de çalışmalara başladı. Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, iş geliştirme biriminin üzerinde çalıştığı ve 2021 yılında hayata geçmesi planlanan projelerini anlattı. 

Ekonomist’ten Sibel Atik’in haberine göre; Davut Doğan, KDV indiriminin kalıcı hale gelmesiyle 2020’ye büyük hedeflerle giren mobilya sektöründe pandeminin etkisiyle nisan ve mayıs aylarında ertelenen talebin son üç aylık süreçte yeniden canlandığını aktarıyor. Mobilyada 2019 yılına göre ciroda yüzde 50’nin üzerinde büyüme öngördüklerini ifade eden Doğan, enerji ve inşaatta ise raftaki projeleri masaya indirdiklerini söylüyor. Grubun iştiraklerinden yenilenebilir enerji şirketi BioTRend’i 2021’in ilk yarısında halka açmak istediklerini dile getiren Davut Doğan ile bu halka arzdan beklentilerini ve gelecek dönem planlarını konuşuldu.

KDV indiriminin kalıcı hale gelmesiyle 2020 yılına büyük hedeflerle giren mobilya sektöründe pandeminin negatif etkisi azaldı mı? Son durum nedir?

Sözünü ettiğiniz gibi yeni yıla iyi başlamıştık ve şirket olarak bu yıla yüzde 40 büyüme hedefiyle girdik. Geçen yıl mobilya grubunda 610 milyon TL ciro elde ettik. Bu yıl içinse 860 milyon TL ciro öngörümüz vardı. KDV’lerin düşürülmesinin de etkisiyle ilk üç ay çok iyi geçti. Fakat pandemi sürecinde nisan ve mayıs aylarında yüzde 40’lar düzeyinde bir gerileme yaşadık. Bu süreçte hükümetin aldığı önlemler bizlere güç verdi. Kısa çalışma ödeneği ve konut faizlerinin geri çekilmesi mobilya sektörüne önemli bir katkı sundu. Bu süreçte 240 bin konut satıldı. Konut satışlarındaki canlanma ve insanların evde daha fazla kalmasıyla birlikte mobilya ihtiyaçlarını öne çekmeleriyle sektör, haziran ve temmuzda iyi cirolar yaptı. Şu an müşterilere malları yetiştirmekte sıkıntı yaşıyoruz.

“GYO kurmak için çalışıyoruz” 

İnşaat sektöründe özellikle yurtdışında girişimleri olan holding, Senegal’de 100 milyon dolarlık lojistik merkez inşaatını geçen yıl tamamladı. Yurtiçinde ise Yenibosna’da 200 milyon dolar gelir beklentili lüks konut, rezidans ve açık AVM yatırımını geçtiğimiz yıllarda rafa kaldıran grup, gelecek yıl bu projeye başlamayı planlıyor. Projeyi ortaklı hayata geçirmek istediklerin anlatan Davut Doğan, ailenin Çanakkale ve Gelibolu başta olmak üzere bütün gayrimenkullerini de tek çatı altında toplamak istediklerini söylüyor. Doğan şöyle devam ediyor: “2021 yılına yetişir mi bilemiyorum ama bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurma fikrimiz var. İş geliştirme birimimizin ajandasındaki en önemli konulardan biri de bu. Gelibolu ve Çanakkale’deki varlıklarımızı bir araya getireceğimiz bir GYO için çalışıyoruz.”

Peki mobilyada yıl sonu hedefinizi nasıl revize ettiniz?

Yasakların gevşemesi, konuttaki satış artışı, düğün sezonu ve ertelenen alımların gelmesiyle haziran ve temmuzda ciddi cirolar elde ettik. 350 mağazamızın olduğu mobilyada, son aylardaki satış performansını baz alarak yıl sonu büyüme hedefimizi yukarı taşıdık. 860 milyon TL ciro öngörürken, burada kendimize 1 milyar TL’yi test etmek üzere bir hedef koyduk.

Mobilya satışında pandemiyle online satışa yönelik girişimleriniz oldu mu?

Tabii, bu süreçte yenilikleri bünyenize kattik ve online satış hattı kurduk. Müşteri aradığında mağazalarımızdaki mimarlarımız destek oldu. 350 mağazamızda mimar çalıştırma zorunluluğu getirmiştik. Bunun pozitif etkisini bu süreçte gördük. Müşterileri online bilgilendirerek ve mağazadaki ürünleri göstererek satış yapıldı. Bir diğer yeni adım ise randevulu satış oldu. Bu da müşterilere güven verdi. Bu süreci iyi yönettik.

Grubun yılsonunda inşaat ve enerji sektörleriyle birlikte toplam cirosu ne olacak?

Mobilyada sözünü ettiğim gibi 1 milyar TL ciro hedefimiz var. Enerjide ise ciromuz 300 milyon TL düzeyinde olur. Fakat inşaatta bu yıl bir gelir yazamayacağız. Geçen yıl Senegal’de aldığımız ihaleyi teslim ettik. Bu yıl ise Senegal’de gıda deposu inşa etmek üzere açılan ihalede yerimizi aldık fakat pandemi sürecinde gidip gelemedik ve bu yıl bir artı yazamayacağız. Senegal, Kenya ve Burnika Faso’da ihaleleri yakın takip ediyoruz. Bir de Çanakkale’de AVM yatırımımız var. Onların da geliriyle yılı 1,5 milyar TL ciro ile kapatırız.

Yenilenebilir enerjide güçlü bir oyuncusunuz. Burada yeni yatırım planınız var mı?

Ülke genelinde evsel atığın yaklaşık yüzde 25’ini işler hale getiren BioTrend şirketimizin portföy büyüklüğü 120 MW mertebesinde.

2012’de teknolojik bir üretim ve uygulama merkezi olarak kurulan ve alternatif enerji üretimi konusunda da hizmet veren BioTrend, Türkiye genelinde 12 lokasyonda biyokütle, evsel katı atık ayrıştırma, gazlaştırma, yakma, biyometanizasyon, atık sahası işletimi, biyokütle yakma tesisi ve atık ısı tesisleriyle önemli bir konumda. Belediyeler, tarım sektörü gibi birçok alanda atıkları enerjiye dönüştüren bu şirketimizde gelecek yıl için önemli planlarımız var. Burada en önemli çalışmalarımızdan biri halka açılma olacak. 2021 yılının ilk yarısında BioTrend’i halka arz etme niyetindeyiz.

Ne kadarlık bir hisseyi halka açacaksınız? Neden böyle bir karar aldınız?

Yüzde 30 ile yüzde 50 arasında bir düşüncemiz var. Şu an yedi tesisimiz var, beş tanesinin ise yapımı sürüyor. Sonraki süreçte yatırımlarımızı sürdürmek istiyoruz. Mesela sebze ve tahıl ürünlerinin atıklarını da değerlendirmek üzere çalışacağız. Aydın’da zeytin çekirdeğinden biokütle gaz üreterek elektrik üreteceğiz. Bu işte büyüme fırsatı var. Fakat yüksek yatırım maliyetleri olduğu için bu halka arzdan gelecek gelirle yatırımlarımızı büyütmek istiyoruz.

“Lova Yatak’ta bayi tercihimizde öncelik kadınların”  Grubun yeni girişimlerinden biri olan Lova Yatak’ta şu ana kadar 58 mağaza açan grup, yeni bayilikler için kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapıyor. 8 Mart’ta yeni mağaza açılışları yaptıklarını anlatan Davut Doğan, “KOSGEB ile bir iş birliğine gittik. Bu markamızda bayilik için başvuran kadınlara destek verilecek. KOSGEB’den alınacak destekle birlikte bizde kolaylıklar sağlayacağız. Bu markamıza ilgi çok yüksek ve kısa sürede 300 kadın girişimcinin bayilik için başvurduğunu söylemem gerekiyor” diyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu