Yöremiz

Cumhuriyetin 100. Yılında Ilıcabaşı

Cumhuriyetin 100. yılında Belde ve Köyleri ile Biga projemiz sektörünün öncü kuruluşu Kaptanlar Un A.Ş.’nin ana sponsorluğunda sürüyor. Biga’nın tarihine ışık tutacak çalışmamızda Ilıcabaşı Köyü n‘ün güncel durumunu, tarihini, ekonomisini ve eğitim durumunu okuyabilirsiniz.

Ilıcabaşı Köyü
Ilıcabaşı Köyü, Bulgaristan göçmeni Pomak köyüdür. Etrafında Kaynarca, Yeşilköy ile Yenicenin Yukarıinova ve Aşağıinova köyleri yer almaktadır. Biga’nın dağ köylerinden olup ilçeye 20 km, Çanakkale il merkezine 105 km uzaklıktadır. Köyün muhtarı Mehmet Yücel’dir.

Güncel Durum
Yaklaşık 20 haneden oluşan Ilıcabaşı’nın son sayıma göre nüfusu 55’tir. 1980’li yıllarda 300, 2000’li yıllarda 100’dür. Geçmiş yıllar değerlendirildiğinde nüfusunun büyük bir bölümünü göç vermiştir ve 2023 yılında Biga’nın küçük köylerinden biri olarak kalmıştır. Biga-Çan yolu Akkayrak – Kırkgeçit Kaplıcaları yolundan girilerek ulaşım sağlanır. Biga’nın Yenice ve Çan sınırındaki son köyüdür. Köy yoluna girildiğinde ağaçlık alan, çeşmeler ve kamelya vardır. Ana halteri ve meydanı asfalt ile parke taştır. Virajlarla beraber tepeye çıkılarak ulaşılan köyün yolunda çeşmeler mevcuttur ve bölgeye güzel bir manzarası vardır. Köye girişte eski ve kapalı okul binası, köy meydanında ise cami, çeşme, süt toplama merkezi, muhtarlık ofisi, köy konağı (kahvehane) ve çocuk oyun parkı vardır. Köy içi yol boyunca ise kışa hazırlık ile birlikte ster odunlar vardı. Köye her gün Biga’daki ve fırınlardan ekmek temin edilip satılmaktadır. Çanakkale İl Özel İdare ve Biga Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çeşitli altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla birlikte asfalt, köy konağı, köy yardımı, su deposu, koruge boru, parke taş, istinat duvarı, mezarlık yapımı, wc yapımı, su deposu koruma alanına kavuşturulması ve çocuk oyun grubu gibi hizmetler yapılmış olup, çöp konteynerleri verilmiştir. İçme suyu şebekesi durumu yeterli olup, temin şekli kaynaktır. Depo durumu 50 metre küptür.

Tarihi
Ilıcabaşı, 1893 yılında Bulgaristan göçmeni Pomak aileler tarafından kurulmuştur. 1877-78 (93 harbi) Osmanlı-Rus savaşının ardından artan baskı, zulüm ve huzursuzluk ile Balkan Savaşı’nın emarelerinin görülmesi sonucu yaşadıkları bölgeleri terk ederek Anadolu’ya sığınan Pomak aileler dağ bölgesini tercih etmiştir. Bulgaristan’ın Filibe bölgesi Karuyesi ve Lakaviçsa köylerinden göç eden aileler Ilıcabaşı köyünü kurmuştur. Ilıca, yerden doğal olarak sıcak çıkan suya denir. Bölgede sıcak su olduğundan ve köy de bu sıcak suyun başına kurulduğundan Ilıcabaşı ismi verilmiştir. Köy, Cumhuriyet’in 100. yılında 130 yaşındadır.

Ekonomi
Ilıcabaşı’nın temel geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve emekliliktir. Tarım ve hayvancılığın nüfus nedeniyle az olarak yapıldığı köylerden biridir. 1.350 dönüm tarım arazisi olmakla beraber 1.300 dönümünde susuz yani kuru tarım, 50 dönümünde ise sulu tarım yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri hububat buğday, arpa, çavdar, yulaf, bakla, nohut, ayçiçeği, hayvanlar için silajlık fiğ ot, mısır ve yulaftır. Yaklaşık 5 traktörün bulunduğu, elma, kayısı ve ceviz yetiştiriciliğinin olduğu köyde tarımsal işletme kaydı bulunan çiftçi sayısı 1’dir. 150’ye yakın kanatlı hayvan mevcuttur. Köyde resmi verilere göre hayvan işletme sayısı 7’dir ve küçükbaş hayvan sayısı 493’tür. Köyde büyükbaş hayvan besiciliği yoktur. Ilıcabaşı, Biga’nın büyükbaş hayvan yetiştiriciliği olmayan tek köyüdür.

Eğitim
Ilıcabaşı Köyü’nde aktif okul yoktur, eski ve kapalı okul binası bulunmaktadır. Köyde ilkokul ve lise öğrencisi yoktur. Ortaokul öğrencisi taşımalı eğitim sistemiyle Biga’daki okula gitmektedir. Ilıcabaşı’ndan Biga Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu’na 1 öğrenci ulaştırılmaktadır. Yani toplamda köyde 1 öğrenci vardır ve taşımalı olarak eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir.

Köşdere Kırkgeçit Termal Resort Otel bu köydedir
Köşdere Kırkgeçit Termal Resort Otel, Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizin 38. ruhsatlı kaplıcası olarak onaylanmış ve 2011 yılında Turizm Bakanlığı tarafından ilimizin ilk 3 yıldızlı Termal Resort Oteli unvanını almıştır. Biga ilçesinin Ilıcabaşı köyü sınırları içerisinde bulunan otel, ilçe merkezine 18 km, Biga-Çan karayoluna ise 12 km mesafede ve 190 m rakım seviyesindedir. Seyahat süresince, doğanın tüm renklerini içeren bir manzara eşliğinde tesise ulaşmak mümkündür.

Mevcut yolların olmadığı dönemlerde dere yatağı takip edilerek derenin üzerinden kırk kez geçilen zorlu bir yolculukla bölgeye ulaşılabildiği için kaplıcanın ve bölgenin adı Kırkgeçit olmuştur.

Heidelberg Üniversitesi kayıtlarına göre, kaplıcanın 2000 yıllık bir geçmişi olduğu belirtilmektedir. M.S. 1. yüzyıla ait Maria Reto sunağı adak yazıtı, vadinin bu tarihi geçmişini desteklemektedir. Bölgedeki kendi doğal cazibesiyle akan termal su kaynakları ortalama 52 derece sıcaklıkta olup üç ayrı bölgeden akışını sürdürmektedir. 12.000 m² üzerine kurulmuş olan Köşdere Kırkgeçit Termal Resort Otel , doğal cazibesiyle sağlık ve güzellik arayışında olanların sıkça tercih ettiği villalardan oluşan bir tesis olarak öne çıkmaktadır. Tesis; sosyal aktivite merkezi, bir adet aquaparklı açık yarı olimpik havuz, odaların bulunduğu bölgede bir adet açık havuz ve bir adet kapalı tedavi havuzu ile geniş bir yelpazede termal su deneyimi sunmaktadır. Tüm havuzlar, şifalı termal su ile doldurulmuş olup kaynağından çıktığı anda havuzlara dökülmektedir . Köşdere Kırkgeçit Termal Otel, misafirlerine fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, doğal inhalasyon mağrası, SPA, Türk hamamı, günlük banyolar, özel masaj odaları, toplantı salonu , spor aktivite alanları ve Kaz Dağları içinde yer alan yürüyüş parkurları gibi çeşitli sosyal imkanlar sunmaktadır. Bu tesis oksijen zenginliği açısından dünyaca  tescilli Kazdağları havasının 2000 yıllık şifalı termal su ile buluştuğu nadir noktalardan birini temsil etmektedir.

Kaplıca suyu, sodyum sülfatlı sular grubuna dahil olup kalsiyum, klor, sülfat,kükürt ve bikarbonat elementlerinden oluşmaktadır. Suyun pH’ı 9,2 olup hafif bazik olup Çapa Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Tarafından ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış raporlara göre; Romatizmal rahatsızlıklar, kireçlenme, kronik bel ağrısı, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik operasyon sonrası destek tedavisi, beyin ve sinir cerrahisi sonrası tedavi, beyin felci, nörolojik bozukluklar, stres bozuklukları, spor yaralanmaları, kısırlık tedavisi, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisi için doğanın mucizesini bizlere sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu