Yöremiz

Cumhuriyetin 100. Yılında Gündoğdu Köyü

Cumhuriyetin 100. yılında Belde ve Köyleri ile Biga projemiz sektörünün öncü kuruluşu Kaptanlar Un A.Ş.’nin ana sponsorluğunda sürüyor. Biga’nın tarihine ışık tutacak çalışmamızda Gündoğdu Köyü’nün güncel durumunu, tarihini, ekonomisini ve eğitim durumunu okuyabilirsiniz.

Gündoğdu Köyü
Gündoğdu Köyü, Biga Lapseki yolu (eski Çanakkale yolu) üzerinden Pekmezli’den sonra gelen köydür. Köye ulaşım asfalt yoldan sağlanır ve etrafında Kozçeşme, Pekmezli, Kozçeşme ve Göktepe Köyü vardır. Biga’ya 17 km, Çanakkale il merkezine 84 km uzaklıkta bulunur. Köyün muhtarı Sıtkı Koca’dır.

Güncel Durum
Yaklaşık 150 haneden oluşan Gündoğdu Köyü’nün son sayıma göre (2022) nüfusu 333’tür. Köyün nüfusu 1980’li yıllarda 775, 2000’li yıllarda ise 430 civarındadır. Köyün girişinde ‘Gündoğdu Köyü’ne Hoşgeldiniz’ yazısı bulunan bir tag, ve Lapseki ile Kozçeşme için sağa devam edin tabelası vardır. Köye girişte çam ağaçları, yeşil alanda kale direkleri ve kapalı bulunan taş okul bulunmaktadır. Okul hala tarihi duruşunu ve güzelliğini korumaktadır. Köy içinde kesme taş, kerpiç ve tuğla evler dikkat çekmektedir. Köy meydanı parke taş döşelidir ve köyün ana halteri asfalt ve parke taştır. Köy meydanında muhtarlık ofisi, cami, çeşme, kahvehaneler, çocuk parkı, ekmek fırını, üç adet market, eski okul binası ve süt toplama merkezi vardır. Biga Kaymakamlığı İlçe Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çeşitli alt ve üst yapı çalışmaları yapılmakla birlikte köye çöp konteynerleri verilmiştir. Köyün hemen yanından Büyükçay Deresi akar ve Kozçeşme tarafından gelindiğinde köye köprüden geçilerek giriş yapılır.

Tarihi
Gündoğdu göçmen köyüdür ve 93 muhacirlerinin yerleştiği ve 1883 yılında kurduğu bir köydür. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Bulgaristan’ın Filibe kasabasından gelen Pomak aileler tarafından yerleşildiği gibi zorunlu göçün devamında Bulgaristan’ın Şumnu ve Karlıova kasabalarından da Muhacır aileler gelmiştir. Köyün adı, 1902 yılı kayıtlarında Karantı, 1928 yılı kayıtlarında ise Feyziye olarak geçmektedir. 19 Mart 1947 tarihli dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından imzalanan Resmi Gazete’de yayımlanan “Çanakkale ili Lapseki ilçesinin Beyçayır Bucağına bağlı Çömlekçi, Karaağaç, Kazmalı, Bigaalan ve Ahmetler Köyleri Biga İlçesi Gündoğdu Bucağına bağlanmıştır.” bilgisine göre 1950’li yıllarda Gündoğdu’nun idari birimi Bucak’tır. Daha sonra köy statüsüne düşmüş ve bağlı olan köylerde kendisinden ayrılmıştır. Köy hala Google Haritalar’da Gündoğdu Bucağı olarak çıkmaktadır. Cumhuriyet’in 100. yılında köy 140 yaşındadır.

Ekonomi
Gündoğdu Köyü’nün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Son çeyrek asırda kente göç verse de Bucak statüsünden köye inse de ekonomik hareketlilik, ticari potansiyel büyüktür. 8.740 dönüm tarım alanına sahip köyün 7.340 dönümünde kuru tarım, 1.400 dönümünde ise sulu tarım yapılmaktadır. Köyde resmi verilere göre hayvan işletme sayısı 70’tir ve küçükbaş hayvan sayısı 1491, büyükbaş hayvan sayısı ise 416’dır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, çavdar, çeltik, yulaf, bakla, nohut, kuru fasulye, ayçiçeği, domates, ıspanak, salçalık biber, karpuz, taze fasulye, hayvanlar için silajlık mısır ve yulaftır. Köyde ayrıca şeftali, kiraz, ceviz ve badem bahçeleriyle birlikte tarımsal işletme kaydı bulunan çiftçi sayısı 69’dur. Tavukhaneler ve köydeki hanelerdeki tavuk ve benzer ile 2000 civarı kanatlı hayvan mevcuttur. Köye toplu ulaşım Kozçeşme Tur minibüsleri tarafından sağlanmaktadır. Bigalı Hasanoğulları Turşuculuk firmasının üretimi vardır.

Eğitim
Gündoğdu Köyü her ne kadar eski yıllarda bucak olsa da azalan nüfus nedeniyle okullar kapanmak zorunda kalmıştır. Köyde aktif okul yoktur ve öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle Kozçeşme, Balıklıçeşme ve Biga merkezdeki okullara gitmektedir. Gündoğdu’dan Kozçeşme İlkokulu’na 4, Balıklıçeşme Ortaokulu’na 7, Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 2, Şehit Yarbay Raif Necdet Hoşgör İmam Hatip Ortaokulu 1, Şehit İbrahim Ateş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne 2, Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1, İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 5, Safiye Hüseyin Elbi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’ne 7 öğrenci ulaştırılmaktadır. Yani toplamda köyde 30 öğrenci vardır ve taşımalı olarak eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu