Yöremiz

Cumhuriyetin 100. Yılında Güleçköy

Cumhuriyetin 100. yılında Belde ve Köyleri ile Biga projemiz sektörünün öncü kuruluşu Kaptanlar Un A.Ş.’nin ana sponsorluğunda sürüyor. Biga’nın tarihine ışık tutacak çalışmamızda Güleçköy’ün güncel durumunu, tarihini, ekonomisini ve eğitim durumunu okuyabilirsiniz.

Güleçköy
Güleçköy, Biga’nın Balkan göçmeni köyüdür. Etrafında, Akköprü, Adliye ve Yeniçiftlik köyleri bulunmaktadır. Biga-Karabiga koyu üzerinde kurulu köy, Biga’ya 6 km, Çanakkale il merkezine 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyün muhtarı Göksel Uz’dur.

Güncel Durum
Yaklaşık 250 haneden oluşan Güleçköy’ün son sayıma göre nüfusu 500’dür. Köyün nüfusu 1980’li yıllarda 750, 2000’li yıllarda ise 550 civarındadır. Ana yol asfalt, ana halteri ve meydanı asfalt ve parke taştır. Karabiga yolu önceden köyün içinden geçerken şimdi çevresini paralel dolaşmaktadır. Köyün girişinde et işletmesi ve akaryakıt istasyonu, köyün meydanında ise cami, muhtarlık ofisi, kahvehaneler, çeşme, süt toplama merkezi, bakkal, kooperatif ofisi, emlakçı, fırın, düğün salonu ve çocuk parkı vardır. Köyün Yeniçiftlik çıkışında ise çam ağaçları ve eski okul binası ile makine tamir dükkanı mevcuttur. Çanakkale İl Özel İdare ve Biga Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çeşitli altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla birlikte çevre duvarı, köy yardımı, mezarlık bakım onarım, parke taşı, köy yardımı, kanalizasyon, su deposu, asfalt, içme suyu sondaj ve çocuk oyun grubu gibi hizmetler yapılmış olup, çöp konteynerleri verilmiştir. İçme suyu şebekesi durumu yeterli olup, temin şekli kuyudur. Klorlama sistemi ve saat uygulaması mevcuttur ve su deposu 50 m³ hacme sahiptir.

Tarihi
Güleçköy’ün kuruluş tarihi 1881’dir. Halk dilinde 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’yla başlayan zulüm, baskı ve katliamlardan kurtulmak isteyen muhacir Türkler, Anadolu topraklarına göç etmiştir. Bulgaristan’dan gelen aileler bugünkü Güleçköy topraklarının bir kısmını satın alarak (Güleç Çiftliği) yerleşim sağlamışlardır. Daha sonra topraklar genişleme göstermiş ve köylüler tarım ve hayvancılığı genişletmişlerdir. Köyün adı gülmek, gülümsemek anlamında Güleç olarak konulmuştur. Halk dilinde Güneş köy olarak da telaffuz edilse de köyün ismi Güleç’tir. Köy, 1902 yılından beri aynı adı taşımaktadır. Cumhuriyet’in 100. yılında köy 142 yaşındadır.

Ekonomi
Güleçköy’ün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Güleçköy’de 5.000 dönüm tarım arazisi olmakla beraber 2.900 dönümünde susuz tarım, 2.100 dönümünde ise sulu tarım yapılmaktadır. Başlıca tarım ürünleri hububat buğday, çavdar, arpa, mısır, çeltik, ayçiçeği, bakla, nohut, kuru fasulye, domates, salçalık biber, hayvanlar için silajlık ayçiçeği, yonca, mısır ve yulaftır. Yaklaşık 65 traktörün ve kooperatifin bulunduğu, armut, şeftali, erik, ceviz, badem ve zeytin yetiştiriciliğinin olduğu köyde tarımsal işletme kaydı bulunan çiftçi sayısı 62’dir. Çevrede tavukhanelerin olması dolayısıyla 100.000’e yakın kanatlı hayvan ve 80’e yakın arı kovanı mevcuttur. Köyde resmi verilere göre hayvan işletme sayısı 66’dır ve küçükbaş hayvan sayısı 522, büyükbaş hayvan sayısı ise 907’dir.

Eğitim
Güleçköy’de aktif okul yoktur, eski okul binası durmaktadır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri taşımalı eğitim sistemiyle Yeniçiftlik ve Biga’daki okullara gitmektedir. Güleçköy’den, Yeniçiftlik İlkokulu’na 1, Yeniçiftlik Ortaokulu’na 11, Biga İÇDAŞ Fen Lisesi’ne 1, Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 2, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’ne 4, Biga Atatürk Anadolu Lisesi’ne 1, Şehit Yarbay Raif Necdet Hoşgör İmam Hatip Ortaokulu’na 1, İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 3, Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1 öğrenci ulaştırılmaktadır. Yani toplamda köyde 25 öğrenci vardır ve taşımalı olarak eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu