Yöremiz

Cumhuriyetin 100. Yılında Arabakonağı Köyü

Cumhuriyetin 100. yılında Belde ve Köyleri ile Biga projemiz sektörünün öncü kuruluşu Kaptanlar Un A.Ş.’nin ana sponsorluğunda sürüyor. Biga’nın tarihine ışık tutacak çalışmamızda Arabakonağı Köyü’nün güncel durumunu, tarihini, ekonomisini ve eğitim durumunu okuyabilirsiniz.

Arabakonağı Köyü
Arabakonağı Köyü, eski Çanakkale yolu (Biga-Lapseki Yolu) Kozçeşme Köyü’nden gidilen, asfalt yoldan ulaşım sağlanan, Kozçeşme Göleti kenarından geçilen ve etrafında Gürgendere, Kozçeşme ve Lapseki’nin Çataltepe köylerinin bulunduğu bir yerleşim birimidir. Biga’ya 25 km, Çanakkale il merkezine 89 km uzaklıkta bulunur. Köyün muhtarı Arif Öztürk’tür.

Güncel Durum
Yaklaşık 40 haneden oluşan Arabakonağı Köyü’nün son sayıma göre (2022) nüfusu 71’dir. Biga’nın nüfus olarak değerlendirildiğinde küçük köylerinden biridir. Köyün nüfusu 1980’li yıllarda 145, 2000’li yıllarda ise 75 civarındadır. Sonraki yıllarda az bir artış gösterse de nüfusu yine düşmüştür. Köyün yolu tamamen asfalttır. Köy meydanı parke taş döşelidir ve köyün ana halteri asfalt ve parke taştır. Köyün meydanında ise cami, imam evi, muhtarlık ofisi, süt toplama merkezi ve kahvehane vardır. Köyden Kozçeşme Göleti güzel bir manzara olarak seyredilmektedir. Çanakkale İl Özel İdare, Biga Kaymakamlığı İlçe Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çeşitli alt ve üst yapı çalışmalarıyla birlikte köy yardımı, köy konağı, parke taş, cami çevre düzenlemesi, su deposu, derin kuyu hattı, çocuk oyun grubu hizmetleri yapılmıştır.

Tarihi
Arabakonağı, göçmen köyüdür ve 93 muhacirlerinin yerleştiği ve 1879 yılında kurduğu bir köydür. 93 harbi dediğimiz 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Bulgaristan’ın Razgrad, Osmanpazarı, Şumnu, Aydos, Rusçuk ve Silistre kasabalarından göç eden muhacir Türkler yerleşmiştir. Köyün adı, 1928 yılı kayıtlarında Arabakonağı, 1946 yılı kayıtlarında ise İrfaniye olarak geçmektedir. Kayıtlardan görülüyor ki köy iki kez ad değiştirmiş. Fotoğraf çekimi için köye giderken Gürgendere’yi geçmiş ve köyüne doğru yürüyen bir amcamızı arabamıza aldık. O da köyde artık kimsenin kalmadığını emekli ve yaşlıların olduğunu söyledi. Köyün isminin ise çok eskiden işlek bir yola sahip olunması nedeniyle, köyde de hareketlilik olduğunu ve yolcuların mola verdiğini bu nedenle konak olarak anılarak Arabakonağı dendiğini ifade etti. Arabakonağı Köyü, Cumhuriyet’in 100. yılında 144 yaşındadır.

Ekonomi
Arabakonağı Köyü’nün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Azalan ve yaşlanan nüfus ile birlikte üretim oldukça düşüktür. 1.755 dönüm tarım alanına sahip köyün tamamında kuru tarım tarım yapılmaktadır. Köyde resmi verilere göre hayvan işletme sayısı 8’dir ve küçükbaş hayvan sayısı 418, büyükbaş hayvan sayısı ise 102’dir. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, yulaf, çavdar, bakla, nohut, hayvanlar için silajlık mısır, yonca ve yulaftır. Köyde ceviz ve zeytin bahçeleriyle birlikte tarımsal işletme kaydı bulunan çiftçi sayısı 7’dir. Yaklaşık 180 adet kanatlı hayvan mevcuttur. Köye her gün Biga’daki fırınlardan ekmek ulaştırılmaktadır ve köyde yaklaşık 5 tane traktör vardır.

Eğitim
Arabakonağı Köyü’nde aktif okul yoktur ve öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle Balıklıçeşme ve Biga merkezdeki okullara gitmektedir. Arabakonağı’ndan Balıklıçeşme Ortaokulu’na 1, Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 2, İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 1 öğrenci ulaştırılmaktadır. Yani toplamda köyde 4 öğrenci vardır ve taşımalı olarak eğitim-öğretim hayatını sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu