Yerel

ÇTB VE EPD Ankara’da Resmî Temaslarda Bulundu

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Atak ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ile 04.02.2021 Perşembe günü Ankara’da koronavirüs tedbirleri kapsamında üst düzey ziyaretler gerçekleştirdi.

Heyet Başkanlığını Borsa Başkanı Kaya Üzen’in yaptığı Çanakkale heyetinde EPD Başkanı Ali Atak, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Öztürk, Kadir Tınmaz, Derya Tahsildaroğlu, Özcan Özsoy, Aytaç Yıldız, Burhan Karataş,Genel Sekreter Sevcan Elver ve Kalite Akreditasyon Sorumlusu Gözde Kartal yer aldı.

Çanakkale Heyeti öncelikle Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığına atanan Ayşe Ayşin Işıkgece’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. İlimize ilişkin çalışmaların yanı sıra Çanakkale Ticaret Borsası tarafından takip edilen projeler ve Çanakkale’nin yatırımları değerlendirildi. Bölgenin sorunları istişare edildi.

Daha Sonra Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Selman Ayaz’ı ziyaret eden heyet, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda İşletmeleri ve Kodeks dairesi çalışma grup sorumlusu Daire Başkan Vekili M.Emel Molla ve Türk Patent Enstitüsü Uzmanı Ceren Turgut’un katılımları ile Ezine Peynirinin marka değerinin arttırılması ve denetim mekanizmalarının etkinliği ile ilgili konularda görüşmeler gerçekleştirdi.

Çanakkale Heyeti, Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan ile TBMM’de bir araya gelerek Çanakkale’nin yatırımları başta olmak üzere, 1915 Çanakkale Köprüsü, Ezine Gıda İhtisas OSB, Küçükbaş Hayvancılık OSB Projesi, Ayvacık Tarıma dayalı ihtisas Seracılık OSB projesi, Gelibolu Lisanslı Depoculuk Projesi, Çanakkale’nin son dönem projelerini, Çanakkale Ticaret Borsasının çalışmalarını ve Coğrafi İşaretli Ezine Peynirinin Marka değerinin arttırılması ve sadece bir Türkiye markası değil bir dünya markası haline getirebilmesi için yapılacak çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulundular.

Çanakkale Heyeti daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde temaslarını sürdürdü. TOBB Borsalar Müdürü Yiğit Ateş ve KOBİ Araştırma ve Danışmanlık Merkezi Müdürü Cahit Ceren ile bir araya gelen heyete Reel Sektör Ar-Ge ve Uygulama Dairesi Uzman Yardımcısı Nazlı Akgün tarafından Coğrafi işaretli Ezine Peyniri özelinde bir sunum gerçekleştirildi.  

“Ezine Peynirini Dünya Markası Haline Getirmek İstiyoruz…”

Ziyaretlerle ilgili değerlendirmede bulunan Borsa Başkanı S.Kaya Üzen; “Çanakkale Ticaret Borsası olarak üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda, sektörlere yönelik belirlenen sorun ve çözüm önerilerine ilişkin olarak ilgili makamların kapısını çalıyoruz. Bugünde, Derneğimiz işbirliğinde mandıracılarımızın sorun ve taleplerine ilişkin olarak çeşitli ziyaretler gerçekleştirdik. Ziyaretlerimizde çalışmalarımız hakkında bilgiler vererek sektörel konu ve sorunları aktarma fırsatı yakaladık.

Sayın Bakan Yardımcımızı, Gıda Kontrol Genel Müdür Vekilimizi ve TOBB yetkililerini ziyaret ederek, İlimiz ve coğrafi işaretli ürünlerin kullanımları ile ilgili görüşmeler gerçekleştirdik. Sektörün taleplerini ve sorunlarını kendileriyle paylaştık.

Ardından Çanakkale iş dünyamıza her platformda desteklerini esirgemeyen Sayın Grup Başkan Vekilimiz ile bir araya geldik. Sektör ile ilgili görüşme gerçekleştirerek, Çanakkale’mizi bir adım daha ileriye götürecek her türlü çalışmada yer almaya hazır olduğumuzu belirttik. Kendilerine gösterdikleri ilgi ve alaka için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu