Yerel

Çipli Kimlik Kartlarında Yeni Dönem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yeni çipli kimlik kartlarına yönelik başlatılan yeni bir hizmete dair açıklamalarda bulundu.

Cuma gününden itibaren uygulamaya girecek olan yeni hizmet ile çipli kimlik kartları ile ehliyetler birleşiyor.
Süleyman Soylu yapmış olduğu konuşmasında İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgi verdi.
Bakanlığın bu birimleri üzerinden bir yılda 35 milyon vatandaşın hizmet aldığını aktaran Bakan Süleyman Soylu, ehliyet pasaport gibi işlemlerine yönelik önemli uygulamaların hayata geçirildiğini duyurdu. Bakan Soylu bu işlemlerin daha önceden emniyet müdürlüklerinden verildiğini ifade ederek artık vatandaşların taleplerini nüfus idareleri üzerinden gerçekleştirdiklerini açıkladı.
Haftasonu Öncesi Yeni Uygulama Başlıyor
Bundan sonraki süreçte ehliyet ve çipli kimlik kartları için yeni bir uygulamanın başlayacağını ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşların ehliyet taşımalarına gerek olmadığını ifade etti.
 “Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken ‘ehliyetin yoksa sana ceza yazarım’ demeyecek. Cebimizde çok kart olmayacak”
Bakan Soylu konuşmasının devamında ayrıca bakanlığın yeni çalışmalarına değindi. Bu çerçevede becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız, diyen Bakan Süleyman Soylu içerisinde parmak izi ve biometrik fotoğrafın olduğu bir kartı sağlayacak kapasiteye sahibiz dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu