Yerel

CHP Oylarıyla Bütçe Değişmedi… AK Parti Tepkili… Gözler Vali’de…

İl Genel Meclisinde CHP oylarıyla geçen 2021 yılı bütçesi, AK Partililerin itirazlarına sebep olmuştu. Çanakkale Valisi de onaylanması için meclisin gönderdiği bütçeyi iade etmişti. Dün gerçekleşen İl Genel Meclisinde CHP Grubu bütçede hiç bir değişiklik yapmadan oy çokluğu ile bütçeyi tekrar oylamadı ve Valiliğe gönderdi.

Bu güne kadar meclis çoğunluğu AK Parti’de olduğu için hiç bir sorun yaşanmadan onaylanan Bütçe, 2019 yerel seçimlerinin ardından çoğunluk CHP’ye geçmişti. 2020 yılı bütçesini de gerçekleştiren CHP grubu bu yıl ki bütçeyi de hazırlayıp İl Genel Meclisinde oylamaya sundu. İl Genel Meclisinde tüm üyeler tarafından hazırlanan ve Merkez dahil Çanakkale’nin 10 ilçesi ve bağlı köylerine hizmet götürmek için 14 milyon TL tutarında bütçe ayrılmıştı.

Fakat ne olduysa bütçe görüşmelerinde Oy birliği ile geçen bütçe performans görüşmelerinde CHP grubunun oy çokluğu ile geçmişti. Bütçe CHP oy çoğunluğu ile meclisten geçince önce AK Parti İl Başkanı Naim Makas tepki göstermiş; gerekçe olarak da Yenice’ye ayrılan bütçenin az olmasını göstermişti.

Vali İlhami Aktaş Bütçeyi Onaylamadan Geri Çevirdi

Yaşanan gelişmeler sonucunda CHP grubu, AK Parti’nin karşı çıkmasını siyaset yapmak olarak değerlendirdi ancak Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın bütçeyi meclise geri iade etmesi beraberinde tartışmaları da getirdi. CHP grubu bütçenin red edilmesine tepki göstermiş meclisi olağan üstü toplantıya çağırarak bütçede hiç bir değişiklik yapmadan Valiliğe aynen iade edileceğini açıklamışlardı.

“Merkezi Hükümet CHP’yi Çalıştırmak İstemiyor”

Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi Levent İrez, bütçenin Çanakkale Valisi Aktaş tarafından geri gönderilmesi üzerine geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalarda; Yerel yönetimlerde CHP’nin çoğunlukta olduğu tüm yerlerde CHP’yi iş yapamaz duruma getirmek ve elden geldiğince engellenmek istediğini açıklamış, örnek olarak da İstanbul Büyükşehir Belediye çalışmalarını göstermişti. İrez, 2021 yılı İl Genel Meclis bütçesini Vali İlhami Aktaş’ın bir kez daha onaylamaması durumda mahkemelik olacağını ve bunun Çanakkale’de hizmet bekleyen vatandaşlara haksızlık olacağına dikkat çekmişti.

Olağanüstü Toplantıda Bütçe Aynen Geçti!

Çanakkale İl Genel Meclisi dün olağanüstü toplandı. Saat 14.30’da başlayan toplantı tam 3,5 saat sürdü. Çanakkale valisi İlhami Aktaş’ın bütçeyi iade etme gerekçesi İl Genel Meclis üyelerine okundu. Partilerin grup başkan vekilleri ve bazı il genel meclis üyelerinin konuşmaları sonrasında oylamaya geçildi. AK Parti ve MHP grupları bütçeye ret oyu verirken; CHP’nin oy çokluğu ile bütçe üzerinde hiç bir değişiklik yapılmadan 18’e karşı 16 oyla bütçe tekrar meclisten geçti. Bütçe üzerinde değişiklik yapılmadan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’a gönderilmesi üzerine AK Parti’den tepki gecikmedi.

Ak Parti İl Başkanı Tepkili

Mecliste değişmeden bütçe ile ilgili olarak AK Parti İl Başkanı Naim Makas sosyal medyadan yaptığı paylaşımda; “Daha önce de  ret oyu verdiğimiz 2021 Yılı Performans Programı’ndaki adaletsiz dağıtımın düzeltilmesini beklerken daha vahim bir durum ile karşı karşıya kaldık. CHP, seçimde kaybettiği ilçelere bir kez daha  en düşük payı reva görerek adeta intikam aldı. Yaşanan tablo, hizmeti engelleyen bu zihniyetin iktidar olunca nasıl davranacağının resmidir. Şüphesiz hemşehrilerimiz ilk yerel seçimde bu üzücü durumu sandıkta takdir edecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu