Siyaset

Ceylan “Müjdenin Altında Dahi Esnafa Kesilmiş Yeni Fatura Var”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Mart’tan itibaren başlayacak kademeli “Normalleşme” adımları kapsamında ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ verilmesi şeklindeki haberleri gündeme getirerek, “Müjdenin altında dahi esnafa kesilmiş yeni fatura var. Esnaf kirasını, elektrik, su faturasını dahi ödemekte zorlanırken, dükkânını açmak için de mi size para ödeyecek acaba” diye sordu.

Özgür Ceylan, kafe lokanta gibi işletmelerden “Güvenilir İşletme Belgesi” istenmesinin tam manasıyla vicdansızlık olacağını belirterek, “Kamuda bu belgeler ücretsiz verilen belgeler değil. Güvenli Turizm Belgesi için metre kare başına 1,5 TL istendiğini 500 metre karelik bir işletmenin 750 TL maliyete katlanması gerektiğini sektör temsilcileri söylüyor. Esnaf evine ekmek dahi götüremezken siz kim bilir ondan kaç lira isteyeceksiniz?” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yandaş medyada “Normalleşme Mesaisi Başladı” başlıklı haberler yayımlanmaya başladığını belirterek, esnafa “müjde veriyormuş” edasıyla yapılan bu haberlerin, esnafı bekleyen tehlikeyi de gözler önüne serdiğini söyledi. Özgür Ceylan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1 Mart’tan itibaren başlayacak kademeli “normalleşme” adımlarına ilişkin olarak gündeme getirilen, restoran ve kafelere, otellerde olduğu gibi ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ verilmesi şeklindeki haberleri değerlendirirken, “Kirasını, elektrik, su faturasını dahi ödemekte zorlanan esnaf için bu müjde değil olsa olsa kara mizah örneği olur” diye konuştu. Özgür Ceylan, aylardır kepenkleri kapalı durumdaki, kafe, lokanta, kıraathane, eğlence sektöründe faaliyet yürüten esnafa maddi külfet getirecek yeni önerilerin gündeme getirilmesinin tam anlamıyla ülke gerçeklerinden bihaber olunduğunun göstergesi olduğunu ileri sürdü.

Tam Manasıyla Vicdansızlık!

CHP’li Özgür Ceylan, konuyla ilgili yapılan haberlerde, “TÜRES ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belge konusunda işbirliğine gitti. Gerekli şartları sağlayan restoran ve kafelere bu belge verilecek. Önümüzdeki günlerde belge için başvuruların başlaması bekleniyor” ifadelerinin yer aldığını belirterek, “Güvenli Turizm Belgesi alan yüzlerce konaklama tesisi ve yeme-içme tesisi aylardır kapalıyken şimdi de kafe lokanta gibi işletmelerin güvenilir işletme belgesi almasını istemek tam manasıyla vicdansızlıktır” dedi. Kamuda verilen belgelerin ücretsiz belgeler olmadığını belirten Özgür Ceylan, “Güvenli Turizm Belgesi için metre kare başına 1,5 TL istendiğini 500 metre karelik bir işletmenin 750 TL maliyete katlanması gerektiğini sektör temsilcileri söylüyor. Dükkânını açabilmek için acaba esnafa ne kadar fatura keseceksiniz?” diye sordu.

Sen Lebalep Kongre Yapacaksın, Esnafa “Sosyal Mesafe” Diyeceksin!

Özgür Ceylan, esnaftan böylesi bir belge istenmesini ağır bir dille eleştirirken, “Sen il il dolaşıp kendi deyiminle lebalep salonlarda kongre yapacaksın, evine ekmek götüremeyen esnafımıza da Covid-19 pandemisinden, sosyal mesafeden bahsedeceksin. Bu yapılanların vatandaş açısından kabul edilebilir bir tarafı kalmamıştır” dedi. Küresel salgının başladığı geçen yılın Mart ayından itibaren iktidarın 5 kuruşluk maskeyi dahi dağıtamadığını öne süren Özgür Ceylan, aşılamada da arzu edilen hızla hareket edilemediğini Sağlık Bakanlığı verilerinin ortada koyduğunu söyledi. Özgür Ceylan Sağlık Bakanlığı’nın 25 Şubat tarihi itibariyle toplam aşılama verilerini örnek göstererek, Birinci dozu uygulanan 6 milyon 654 bin 522 kişi, ikinci dozu uygulanan kişi sayısı da 1 milyon 438 bin 610, toplam yapılan aşı sayısı ise 8 Milyon 93 bin 132’ye ancak ulaşmış durumda” dedi.

Düşün Esnafın Yakasından

Özgür Ceylan, esnaftan dükkânını açmak için belge istenmesini ağır bir dille eleştirirken, “AVM’leri açmayı biliyorsun, kongrelerini yapıyorsun. Çok mu zor HES kodları ile bu esnafımızın müşteri kabulünün önünü açmak? Bu sektörde çalışanları öncelikle aşılayarak bulaş riskini minimize etmek bu kadar mı zor? Normalleşelim ama bu arada birileri esnafın sırtından biraz daha semirsin mi diyorsunuz? Düşün artık şu esnafın yakasından” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu