Siyaset

Ceylan ‘’İl Özel İdarelerinden Ötv Alınmamalı’’

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İl Özel İdareleri’nin okul yapımından köylere hizmet götürmeye kadar pek çok alanda halkın ihtiyaçları için hizmet veren kurumlar olduğunu ifade ederek, makine parklarına ve araçlarına alınan akaryakıtın ÖTV kapsamından çıkarılması istedi. Özgür Ceylan’ın, konuyla ilgili düzenlemeyi içeren kanun teklifini de Meclis Başkanlığı’na verdiği ve teklifin Plan ve Bütçe Komisyonu ile İçişleri Komisyonu’na havale edildiği öğrenildi.

Özgür Ceylan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, il özel idarelerinin halkın yerel ve ortak nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı, seçmenler tarafından seçilen il genel meclislerinden oluşan, idari ve mali özerkliğe sahip, kamu tüzel kişiliğine haiz kurumlar olduğunu söyledi. Özgür Ceylan, yat ve kotralardan ÖTV alınmadığını belirterek, “ilin çevre düzeni planından bayındırlık ve iskânı, sosyal hizmet ve yardımları, çocuk yuvalarının ve yetiştirme yurtlarının, okul binalarının yapımı, bakımı ve onarımı gibi hizmetleri yürütmenin yanında, daha çok, köylere hizmet götürmeye çalışan il özel idarelerinin dozerinin, kepçesinin kullandığı akaryakıttan ÖTV alması, yapılan işin kamusal niteliğiyle çelişmektedir” dedi.

Teklif Komisyonlara Havale Edildi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan’ın bir süre önce konuyla ilgili kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na verdiği, teklifin, esas komisyon olarak Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na, tali komisyon olarak da İçişleri Komisyonu’na havale edildiği öğrenildi. Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İl özel idarelerinin makine ve araçlarının kullandığı akaryakıta ödediği ÖTV’nin kaldırılmasının, halka daha etkili hizmet sunumunun önünü açacağını belirterek, “Bu yönde acil bir düzenleme yapılmalıdır. Halka hizmet götürmekle sorumlu il özel idarelerinin, sınırlı bütçesi ile akaryakıta ÖTV ödememesi gerekir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu