Siyaset

Ceylan “Cumhuriyet En Büyük Bayramımızdır”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan “Cumhuriyet Bayramı’mızın 97. Yıldönümü Kutlu Olsun” sözleri ile Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kutlama mesajı ise şöyle

“Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet’imizin 97. yıldönümünü, Ulusça coşkuyla kutlayacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 29 Ekim 1923′te Cumhuriyeti ilan ederek, ulusun kaderini değiştirdiler.

Cumhuriyet, korumamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımız ve 29 Ekim Büyük Atatürk’ün de dediği gibi “En Büyük Bayramımızdır.“

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uygar dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyet’e, Atatürk gibi geçtiğimiz yüz yıla damga vuran bir kurucu lidere, bağımsız bir yurda ve ülkesini gönülden seven kuşaklara sahip olmanın kıvancını yaşayan bir Ulusuz. Ancak son yıllarda çeşitli gerekçelerle bu en büyük bayramın kutlanmasına türlü engeller çıkarılmakta ve halkın Atasının emaneti Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlamasının önüne geçiliyor.

Kurtuluş Savaşı, Ulusumuzun bu coğrafyada var olma savaşımı, Cumhuriyet ise, yeniden dirilişinin simgesidir. Türkiye, Kurtuluş Savaşı’yla ülkesini işgal eden düşmanlarından, Cumhuriyet ile de çağdışılıktan, bağnazlıktan kurtulmuştur.

Cumhuriyet ümmetçilik yerine ulusçuluğu, sarayın kulları yerine eşit yurttaşlığı, bağnazlık yerine çağdaşlığı yönetim mekanizmasının merkezine almıştır.

Cumhuriyetin ilk yıllarından başlamak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Devleti çeşitli gerici kalkışmalarla karşı karşıya kalmış ve her defasında devrimlere inan kadroların ve demokrasi ile tanışan milletin iradesiyle bu kalkışmaların üstesinden gelmeyi başarmıştır.

15 Temmuz sonrası gerçekleştirilen anayasa referandumu ile kuvvetler ayrılığı ilkesi yerle yeksan edilmiş ve parlamento etkisizleştirilerek, tek adam rejiminin alt yapısı hazırlanmıştır.

Bugün Saray’dan talimat alan yargıçlar, Cumhuriyet’in en üst yargı organı olan, kararları yüce meclisi dahi bağlayan Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını dahi tanımayarak Türk Hukuk sistemine ve Cumhuriyet’e en büyük darbeyi vurmaya çalışmaktadır. 

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti Türk Gençliğine emanet ederken, gençliğin zor kazanılan özgürlüklerinden kolay vazgeçmeyeceğine inanıyordu. Bütün bu olumsuzlukların üstesinden gelecek birikime ve gençliğin kararlılığına sahibiz. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Anayasamızın değiştirilemez ilkeleri çerçevesinde bağımsız bir ülke olarak tek hedefimiz; akıl ve bilimin önderliğinde çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu da aşmak olmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi tüm zorluklara, engellere ve saray rejiminin dayatmalarına karşı, ulusun kaderini tek adamın heves ve ihtiraslarına bırakmayacak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu değerleri ekseninde, demokrasiyi savunmaya kararlılıkla devam edecektir. Yüce Atatürk’ün , “çağdaş-yurttaş, çağdaş-toplum, çağdaş-devlet” ülküsünden asla vaz geçmeyeceğiz.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümünü kutluyorum. “

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu