Siyaset

Ceylan “Covid Salgınında I. Dünya Savaşından Ölen Hemşireden Daha Fazlası Öldü”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, tüm dünyada covid-19 küresel salgını sırasında hayatını kaybeden hemşire sayısının I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden hemşire sayısını geçtiğini bildirerek, “130 ülkenin üyesi olduğu Uluslararası Hemşireler Birliği’nin yaptığı açıklama bu.  Bu denli fazla sayıda hemşirenin hayatını kaybetmesinden daha acı verici olan Birliğin topladığı sayısal verilerinin, erişilebilir olduğu 44 ülkeyi kapsamasıdır. Yani küresel salgında hayatını kaybeden hemşirelerin sayısı bundan çok daha fazla” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, “Hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının covid – 19 salgını kapsamında enfekte olmasının önüne geçmek için Bakanlığınızca tedbirler alınmış mıdır?” diye sordu? Virüse maruz kalma süresinin enfekte olma riskini arttırdığı hatırlatan Özgür Ceylan, “covid-19 ünitelerinde görev alan sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinde kısıtlamaya gidilmesi söz konusu mudur?” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, küresel salgın sırasında hemşirelerin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı. Özgür Ceylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde hemşirelerin içinde bulundukları çalışma koşullarına da dikkat çekti. Özgür Ceylan, önergeyle ilgili yaptığı açıklamada 130 ülkenin hemşire birliğinin üyesi olduğu Uluslararası Hemşireler Birliği’nin (ICN) yaptığı açıklamaya göre, Covid-19 küresel salgını sırasında hayatını kaybeden hemşire sayısının, I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden hemşire sayısını geçtiğini söyledi. ICN’in, küresel salgının başlamasından bu yana bin 500 hemşirenin hayatını kaybettiği yönünde açıklama yaptığını belirten Özgür Ceylan, Bakan Koca’ya “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından covid – 19 küresel salgınının ilan edilmesinden bu yana Türkiye’de kaç sağlık çalışanı enfekte olmuş ve kaç sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir? Enfekte olan ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarından kaçı hemşiredir? Enfekte olan ve hayatını kaybeden hemşirelerin sayısı, toplam enfekte olan ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına oranı nedir?” diye sordu. Özgür Ceylan, ICD’nin bildirdiği sayısal verilerinin üyesi olana 130 ülkeyi değil, erişilebilir olduğu 44 ülkeyi kapsadığına da dikkat çekerek, “Hayatını kaybeden hemşire sayısı maalesef bu rakamların çok üstünde.  Araştırmalar Dünya genelinde 20 bin sağlık çalışanının covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceği yönündedir” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Bakanlığı’nın verilerine göre 120 bin sağlık çalışanın enfekte olduğu, 216 sağlık çalışanın da hayatını kaybettiği yönünde olduğunu ifade ederken, “Türk Tabipleri Birliği ise Bakanlığın açıklamalarından farklı olarak, 170 bin sağlık çalışanın enfekte olduğunu ifade etmekteler. Rakamlar arasında dikkat çeken bir fark var” dedi. Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanlığı’nın 30 Kasım 2020 tarihli yazısı ile kamu kurum ve kuruluşlarının mesai başlama ve bitiş saatlerinin 10:00-16:00 saatleri arasında olacak şekilde belirlendiğini belirterek, “Ancak yürürlüğe giren kararda salgının başından beri 7/24 çalışan sağlık çalışanları kapsam dışında tutulduğu görülmektedir” dedi.

 CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, önergesinde, DSÖ’nün küresel salgın ilanından bu yana hemşirelerin her türlü nöbetleri dâhil olmak üzere günlük ortalama çalışma süreleri ne kadar olduğunu sorarken, “Hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının covid – 19 salgını kapsamında enfekte olmasının önüne geçmek için Bakanlığınızca tedbirler alınmış mıdır? Alındı ise bu tedbirler nelerdir?” diye sordu. Hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının virüsten etkilenmemeleri için Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu ekipman alımı yapıp yapmadığı hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan, “Böyle bir alım yapılmış ise bu ekipmanların türü ve adedi nedir? Eğer alındı ise ekipmanların teknik şartnamesi hazırlanmış mıdır? Hazırlandı ise bu teknik şartnamenin içeriği nedir?” diye sordu.

Hemşire Sayısı İhtiyacın Çok Altında

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, soru önergesinde yaptığı açıklamada görev yapan hemşire sayısının ihtiyacın çok altında olduğunu ifade ederken, “İllere göre göre hemşire norm kadro sayısı ve aktif görev yapan, Aile Sağlığı Merkezlerinde ve kamuya ait diğer sağlık kuruluşlarında kamu dışı çalışan hemşireler hariç, hemşire sayısı kaçtır?” diye sordu. Türkiye’deki hemşire açığı hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan, “Hemşire başına düşen hasta sayısı kaçtır? Covid ünitelerinde hemşire başına düşen hasta sayısı kaçtır?” diye sordu.  Çanakkale’de görev yapan hemşireler hakkında da bilgi isteyen Özgür Ceylan,  ilçe ilçe hemşire norm kadro sayısı ile Aile Sağlığı Merkezleri ve diğer sağlık kuruluşlarında çalışan kamu dışı hemşireler hariç hemşire sayısının kaç olduğunu sordu.

“Kapasite” Aldatmaca

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, covid-19’un sergilediği seyir düşünüldüğünde standart bir yoğun bakım yatağı, yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyan covid-19 hastasının ihtiyaçlarını karşılamaya yetmediğini ifade ederken, “Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre “Kapasite” kelimesi, “belli bir alana sığabilecek kişi veya nesne sayısı” olarak ifade edilmektedir. Yoğun bakım kapasitesi adı altında açıklanan rakamlar yatak sayısı ile sınırlı” diye konuştu. Özgür Ceylan, önergesinde, “Çanakkale il sınırları içinde yoğun bakım yatak kapasitesi içerisinde covid-19 hastasına eksiksiz yoğun bakım desteği verebilecek yoğun bakım yatak sayısı kaçtır, doluluk oranı il ve varsa ilçeler bazında kaçtır?” diye sorarak yoğun bakımlar hakkında da bilgi istedi.   

Sağlık Çalışanların Mesai Sürelerine Kısıtlama Gelecek Mi? CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, covid-19’un meslek hastalığı sayılması yönünde bir çalışma başlatılıp başlatılmadığı hakkında bilgi isterken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmeliğine”  dikkat çekti. Covid 19 ünitelerinde çalışan sağlık personelinin virüse maruz kalma süreleri dikkate alındığında, mesai sürelerinin kısaltılmasının zorunluluk olduğunu savunan Özgür Ceylan, “Sağlık çalışanlarını “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami Yedi Buçuk Saat Veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmeliği” kapsamına alınması yönünde bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu