Yerel

Çanakkale Tarihi Alan Fotoğraf Yarışması Başlıyor

Cumhuriyetin 100. yılına ithafen düzenlenecek olan fotoğraf yarışması ile Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları’nın yaşandığı coğrafyanın, tarihi, kültürel, manevi değerleri ile doğal dokusunun tanıtılması ve görsel değeri yüksek fotoğraflarla gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmaktadır. Ulusun kahramanlık destanının yazıldığı ve her noktası şehit kanları ile sulanmış olan Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nın; fotoğraf sanatının yaygın ve etkili gücü aracılığı ile tanıtılması, elde edilecek görsel materyallerin gelecek kuşaklara aktarılmasının yanı sıra, fotoğraf sanatının desteklenmesi öncelikli amaçtır.

Yarışmanın Konusu

Tarihi Alan Başkanlığı’nın idaresi altında bulunan alanlarda, Çanakkale Muharebelerinin yaşandığı kara, hava, deniz (su altı-su üstü) temalı unsurları içinde barındıracak şehitlikler, abideler, anıtlar, müzeler, kaleler, tabyalar, savaşın yaşandığı mekânlar, yerleşim alanları, koylar, doğal alanlar, resif alanları, batıklar, yabancı mezarlık ve anıtlar ile belirtilen alanlardaki günlük yaşantıya dair hikayeleri konu alan fotoğraflar bu yarışmanın konusudur. Bu alan, Eceabat ilçe merkezi ve köyleri ile Tarihi Alan sınırları dışında kalan gayri meskûn alanların bir bölümünü kapsamaktadır. (Bu alan dışında kalan Akbaş Şehitliği, Anadolu Hamidiye Tabyası, Çimenlik Kalesi, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi, Hasan Mevsuf Şehitliği, Kumkale Şehitliği, Orhaniye Tabyası, Nara Burnu Kalesi ve Şehitliği, Çanakkale Merkez Hastanesi, Hastane Bayırı Şehitliği, Barbaros Şehitliği, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkında çekilecek fotoğraflar da yarışma kapsamında değerlendirilecektir.)

Yarışma Kategorisi

1. Kategori: Genel Dijital (Sayısal) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar kabul edilecektir (Renkli veya Siyah Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.). Havadan insanlı veya insansız araçlarla çekilmiş fotoğraflar bu kategoride değerlendirilmeye alınmayacaktır. 

 2. Kategori: Havadan Drone ya da diğer hava araçları ile çekilmiş olan ditital (sayısal) Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar değerlendirilecektir. (İnsanlı veya insansız hava araçlarının (Drone) kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir.)

Yarışma Takvimi

 Son Katılım Tarihi : 15 Eylül 2023 Cuma Saat 23.00 (TSI)

Seçici Kurul Toplantı Tarihi : 22 Eylül 2023 Cuma

Sonuç Bildirim Tarihi : 25 Eylül 2023 Pazartesi 

Ödül Töreni ve Sergi : Daha sonra duyurulacaktır. 

 Ödül ve Sergilemeler

  1. Kategori: Genel TFSF Altın Madalya + 20.000 (yirmibin) Türk Lirası TFSF Gümüş Madalya + 15.000 (onbeşbin) Türk Lirası TFSF Bronz Madalya + 10.000 (onbin) Türk Lirası Seyit Onbaşı Kurum Özel Ödülü: 8.000 (sekizbin) Türk Lirası TFSF Mansiyon (3 Adet): 5.000 (beşbin) Türk Lirası (Kişi başı) Jüri Özel Ödülü: 3.000 (üçbin) Türk Lirası Sergileme (en fazla 30 adet): 1.000 (bin) Türk Lirası  Not: Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi’nin en simgesel isimlerinden biri olduğu için ödüllerden biri ona ithaf edilmiştir. Tarihi Alanda çekilmiş olan ve Çanakkale ruhunu en iyi anlatan fotoğraflardan birine kurum temsilcisi tarafından verilir.  
  2. Kategori: 

Havadan TFSF Altın Madalya + 20.000 (yirmibin) Türk Lirası 

TFSF Gümüş Madalya 15.000 (onbeşbin) Türk Lirası TFSF

 Bronz Madalya + 10.000 (onbin) Türk Lirası

 TFSF Mansiyon (3 Adet): 5.000 (beşbin) Türk Lirası (Kişi başı) 

 * Ödül ve sergileme dışında düzenleyici kurum yarışmaya gönderilen fotoğraflardan en az sergileme bedeli karşılığında satın alabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu