Yerel

Çanakkale Savaşlarından Kalan Topçu Mühimmatı İmha Edildi

               Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesi Eceabat-Seddülbahir köyü sınırları içerisinde bulunan, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Mehmetçik Kılavuzluk İstasyonunda, hafriyat kaldırma esnasında, 27 Temmuz 2020 günü saat: 11.20 sıralarında Çanakkale Savaşlarından kaldığı değerlendirilen 1 adet patlamamış topçu mühimmatı olduğu vatandaşın ihbarı ile öğrenilmesi  üzerine İl Jandarma Komutanlığı patlayıcı madde imha tim’i görevlendirilerek olay yerine sevk edilmiştir.

               Eceabat-Kabatepe Jandarma Karakol Komutanlığınca mühimmatın bulunduğu bölgede itfaiye ve sağlık ekipleri hazır edilmiş, Jandarma trafik timlerince ana ve tali yollar trafiğe kapatılarak gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. PAMİT tarafından mühimmat üzerinde yapılan incelemede; Mühimmatın 75 mm çapında, 7 cm eninde, 30 cm boyunda topçu mühimmatı olduğu, mühimmat üzerinde okunabilen herhangi bir harf ve rakam grubunun bulunmadığı, korozyona uğradığı, tapasının aktif olduğu, dip kısmında namlu vuruş izinin bulunmadığı, bu haliyle taşınmasında sakınca bulunmadığından çevrede gerekli tedbirler alınarak hava şartlarının uygun olduğu ve ormanlık alandan uzak olan  Tekke koyu bölgesine Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından temin edilen iş makinası ile emniyetli bir şekilde taşınmıştır.

               Patlatma alanında ve çevresinde gerekli tüm tedbirler alınarak söz konusu mühimmatın PAMİT Uzmanı tarafından imhası gerçekleştirilmiştir.

               Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde bulunan PAMİT  Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı bölgesinde, Çanakkale savaşlarından kalma mühimmatların imhası başta olmak üzere Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan patlayıcı madde olaylarına müdahale etmektedir. Bu kapsamda; 2020 yılında şu ana kadar 101 mühimmat imhası gerçekleştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu