Yerel

Çanakkale Kara Muharebeleri’nin 106.Yılı Anma Töreni Gerçekleşti

Çanakkale Kara Muharebeleri’nin 106. yıl dönümü kapsamında, Tarihi Alan Başkanlığı ev sahipliğinde Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Çanakkale Valisi Sayın İlhami Aktaş ’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan törende sırasıyla 2’nci Kolordu Komutanı Tümgeneral Sayın Mustafa Oğuz ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Sayın İsmail Kaşdemir de çelenk sundular.

Törene katılan misafir ülkelerin çelenkleri ise anıta önceden bırakıldı. Törene; Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Sayın Mehmet Cem Okyay, Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown, Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick Chilcott, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton, İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinness ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin katıldılar. Törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Misafir ülkelerin bayrakları ise tören başlamadan önce göndere çekildi.

Çanakkale’de şehit olan kahraman askerlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dua edildi. Protokol tarafından şehitliklere karanfil bırakılmasının ardından Şehitler Abidesi’ndeki tören sona erdi. Şehitler Abidesi’ndeki törenin ardından sırasıyla Fransız Anıtı’ndaki ve İngiliz Anıtı’ndaki törenlere geçildi. Buradaki törenler ise saygı duruşu ve ülkelerin Milli marşlarının okunmasının ardından anıtlara çelenk bırakılmasıyla son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu