Yerel

Çanakkale Barosu Başkanı: Av. Soner Aydın

35.Olağan genel Kurulunu gecikme ile yapan Çanakkale Barosu, yeni başkanını seçmek üzere sandık başına gitti. Bugün gerçekleşen oy verme işleminin ardından sandıktan iki aday eşit sayıda oy alınca oyların tekrar sayılmasına karar verildi.

Pandemi salgını gerekçesi ile aylardır yapılamayan Çanakkale Barosunun 35.Olağan Genel Kurulu’nda Av.Bülent Şarlan adaylıktan vazgeçince yerine üç avukat adaylığını açıkladı. Baro Başkan adayları olan Av.Soner Aydın, Av.Hande Keskin Toprak ve Av.İbrahim Cem Erbil için bu sabah saat 09.00 itibariyle oy verme işlemi başladı. Saat 17.00’da sona eren oylamanın ardından oyların sayımına geçildi.

İki Aday 189’ar Oy Aldı!

4 sandıkta gerçekleşen oy kullanma işleminin ardından Sandıktan Av.Soner Aydın ve Av.Hande Keskin Toprak meslektaşlarından 189’ar oy aldılar. Çanakkale Barosunda daha önce yaşanmamış bir olayın gerçekleşmesi üzerine eşit oy alan iki aday ortak karar aldı ve oyların açık bir şekilde yeniden sayılmasını istediler.

Eşitlik Bozulmadı.. Yasa “Tecrübe” Dedi..

Oy sayımının tekrarlanması sonrasında eğer eşitlik bozulmazsa bu seferde Avukatlık Kanunu devreye girecek.  Avukatlık Kanunu’nun 90’ncı maddesi gereğince eşitlik bozulmaması halinde yaşı büyük ya da mesleki kıdemi yüksek olan seçimi kazanmış ilan edilecek.

Yeni Başkan: Av.Soner Aydın

Tekrar sayılan oylarda eşitlik bozulmayınca Avukatlık Kanunu’na göre tecrübeli aday başkan seçildi. Buna göre Çanakkale Barosunun yeni Başkanı Avukat Soner Aydın oldu. Yeni Başkan Soner Aydın’ın listesinde ise şu isimler yer aldı: Av.Ardahan Dikme, Av.Kemal Kavut, Av.Selahattin Mutlu, Av.Kemal Birakma, Av.Enes Çetin, Av. Pelin Turhan Erkan, Av.Muhammet Çelik.

Çanakkale Baro Başkanı Av.soner Aydın yaptığı kısa açıklamada; “Seçim son derece centilmence ve demokratik bir ortamda gerçekleşti. Genel Kurul böyle takdir etti. Herkese teşekkür ediyorum. Diğer aday arkadaşlarımı da tebrik ediyorum, onlar kaybetmiş sayılmazlar. Hepimiz baromuz için, mesleğimiz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu