Yerel

Çan Pazarı Ekabir Kabristanlığı Proje Alanında Tarihe Uzanan Söyleşi

Çan Belediyesi, Çan eski şehir mezarlığında 300 yıllık tarihi gün yüzüne çıkarmak için yapılan çalışmalar hakkında Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, restoratör Ediz Çakır ve Çanakkale Şehitler Abidesinin temellerinde çalışmış belki de yaşayan son ustası 83 yaşındaki Hüseyin Boran ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Tarih ve bilgi dolu söyleşi çok yakında Çan Belediyesi TV’de yayınlanacak olup proje ve söyleşi için şu ifadelere yer verildi;

 “Halk arasında Fabrika Mezarlığı olarak bilinen Çan eski şehir mezarlığımızda, Çan Belediyesi olarak ilçemizin 300 yıllık tarihini gün yüzüne çıkarmak amacıyla başlattığımız çalışmalar doğrultusunda, mezar taşlarından bir kütüphane dokümantasyonu ve açık hava müzesi oluşturmak için yaklaşık 1 yıldan fazla titiz çalışmalar yürüten emeği çok fazla olan restoratör Ediz Çakır ile birlikte Çan Atatürk Mahallesi 4 Dönem Muhtarlık yapmış, Çanakkale Şehitler Abidesinin temellerinde çalışmış belki de yaşayan son ustası 83 yaşındaki Hüseyin Boran amcamızla Çan ve ilçemizin tarihi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sokaklarımıza, caddelerimize isimlerini veren Çan’ımızın vefat etmiş ileri gelenlerini, yaşayan büyüklerimizden tekrar dinleyerek hem hatıraları tazeliyor hem de Çanın 3 asırlık tarihine kaynak oluşturuyoruz.

Birçok Osmanlı erinin de olduğu mezarlığımızda yapılan çalışmalar sonunda bulunan 23 çeşit kavuk tipinin olmasının Çan’mızın sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişmiş bir ticaret merkezi olduğunu gösteriyor.

Geçmişi 300 yıllık olan mezarlığımızda amacımız tarihte önemli yere sahip olan ilçemize dair birçok yeni bilgiyle günümüzü aydınlatmak ve yeniçağlara aktarabilmektir.

Çan’da kadılık yapan Emin Efendi’nin mezarının restorasyon çalışmaları esnasında yine ilçemizde kadılık yapmış İbrahim Efendi ve Ebubekir Efendi mezarlarınında bulunduğu, yine titizlikle devam eden restorasyonda mezar taşlarının incelenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmaları ve yapılması gereken yeni aşama çalışmaları Kaleseramik yetkilileriyle de paylaşarak Kaleseramik Vakfının proje desteğini talep ettik. Proje üzerinde yapılan görüşmelerde yapılması gereken çalışmalar için yakından ilgilendikleri için teşekkür ederiz.

Devam eden çalışmalar sonucunda daha detaylı bilgiyi içeren dokümanları mezarlığımızda sergileyeceğiz.

Tarih ve bilgi dolu söyleşimiz çok yakında Çan Belediyesi TV’de yayınlanacaktır. Sizlerle ayrıca paylaşacağız.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu