Yerel

Buzul Çağından Kalma Mamut Kemikleri Bulundu

Çanakkale’de bir grup amatör balıkçı Yeniköy sahilinde, yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait Buzul Çağından kaldığı düşünülen mamut fosilleri buldu.

Çanakkale’de amatör balıkçılıkla uğraşan bir grup genç, Ezine’de Yeniköy sahillerinde kayaların içerisinde fosilleri fark ettiler. Fosillerin kayaç tabaka içerisinde olmasından şüphelenen gençler yetkililere haber verdiler. Bölgeye giden (ÇOMÜ) Jeoloji Öğretim Üyesi Dr. Sevinç Kapan geniş çaplı araştırma başlattı. Bölgede fosillerin olduğu kayalar belirleyen Dr. Kapan, fosillerin zarar görmemesi için özel bir sıvıyla önlem aldı. Kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkartılarak üniversitede araştırma altına alındı.

Dr. Sevinç Kapan bulunan fosillerin önemli bir keşfe imza atabileceğine dikkat çekerek; “Çanakkale Troia Müzesi’nden gelen resmi bir bilgi ve aynı zamanda sosyal medyadan gelen bir bilgiyle geçtiğimiz günlerde böyle bir haber aldık ve beraberce örneğin olduğu Çanakkale Yeniköy civarına gittik. Ben örneği gördüğümde bunun bir omurgalı dişi olduğunu zaten anlamıştım. Bu konuda çalışan Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden Uzman Paleontolog Sayın Dr. Serdar Mayda’yı Çanakkale’ye davet ettim. Örnekleri koruma altına almak için onunla beraber 3 gün arazide çalıştık. Ancak biz insani gücümüzle jeolojide kullandığımız yöntemlerle bunu başaramadık. Daha sonra bir iş adamının desteğiyle ulaşım koşullarının güç olmasına rağmen taş kesme makinesi getirerek örneği kestik ve bölümümüze getirdik. Şuanda Serdar Mayda tarafından örneğin tanımlama ve isimlendirme çalışmaları devam ediyor” dedi.

9 Milyon Yıllık Mamut Fosili

Dr. Sevinç Kapan fosillerin Buzul Çağında yaşayan Mamutlara ait olduğunu belirterek “Şuanda söyleyebileceklerimiz, günümüzden yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait bir mamut yani fillerin atası fosili. Bu fil öldüğü zaman yaklaşık 30-40 yaşlarında ergin bir bireymiş. Çünkü bulunan diş ve diş köklerinden bunu söyleyebiliyoruz ama tek başına değilmiş. Yanında bir de süt dişi yani kökü olmayan bir diş bulunan bebek form varmış. Yani, birden fazla form olduğu için ana-bebek ya da baba- bebek diyebiliriz. O dönemde yani yaklaşık 9 milyon yıl öncesinde bir ormanlık alanda yaşayan formlardan bunlar. Yerden yaklaşık 2,5-3 metre yüksekliğe sahipler. Muhtemelen bir tatlı su kenarına su ihtiyaçlarını gidermeye geldiklerinde başlarına gelen bir doğa olayı sonucunda, günümüze kadar fosilleşerek ulaşmışlar ve biz de onlara bu sayede ulaşmış olduk” dedi.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu