Yerel

Bu Vakıf Kimseyi Geri Çevirmeyecek

İş Dünyası’ndan Celal Toprak Yazdı.

Türkiye’nin en büyük mobilya üreticilerinden; Doğtaş, Kelebek, Lova Yatak, Ruum Store gibi markaların ve yenilenebilir enerjinin önder kuruluşlardan Biotrend’in sahibi Doğanlar Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan geçtiğimiz günlerde annesini kaybetti. Babası Hacı Ali Doğan’ı 1999 yılında kaybetmişti. Babasının ölüm yıl dönümünde Biga’da binlerce kişinin katılımları ile yapılan etkinlikleri biliyoruz. Bu etkinlikler sırasında iki büyük çadır kurulur. Çadırlardan biri aş biri iş başvurularına açıktır. Aş için yani yardım için yapılan başvuruların hiçbiri geri çevrilmez. İş için başvurular da anında çözülür. Zaten Biga’da özellikle Doğtaş’ın varlığı nedeniyle iş sorunu yoktur. Davut Doğan uygulamayı şu sözlerle paylaştı:
“Biz hayırlı evlatlar olmaya çalışıyoruz. Doğan ailesi olarak ülkemize ve Biga’mıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Babamızın, biz kardeşler olarak çok etkilendiğimiz bir sözü vardı: Kapınıza kim gelirse gelsin, boş çevirmeyin… Biz de kapımıza kim gelirse gelsin boş çevirmemeye çalışıyoruz. İş isteyene iş aş isteyene aş vermeye çalışıyoruz…”
Anne Ayşe Doğan’ın vefatından sonra bu uygulamayı kurumsallaştırma kararı alır Doğan Ailesi… Ve Hacı Ali Ayşe Doğan Vakfı’nın kurulması kararı alındı. Vakfın kurucuları Davut Doğan, Adnan Doğan, Şadan Doğan, İsmail Doğan, İlhan Doğan ve Murat olarak belirlendi. Tüm kardeşlerin katılımı ile oluşan Anne Ayşe Doğan’ın bütün kardeşlere bıraktıkları gayrimenkuller vakfın ilk mal varlığı olarak kayıtlara geçti. Ve yine vakfın amaçları arasında okuma, yazma bilmeyen annenin, kızların okuması için yaptığı çalışmaların artarak devamı maddesi kondu. Ayrıca genç girişimcilerin desteklenmesi, çevre ile ilgili çalışmalara destek verilmesi, aş ve iş ile ilgili çalışmalar, sürdürülebilirlik gibi güncel konular da vakfın faaliyetleri arasında yer aldı…
Önümüzdeki dönemde hem Türkiye hem de Biga, Hacı Ali Ayşe Doğan Vakfı’nın çalışmalarını yakından izleyecek…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu