Yerel

Bisiklet Yollarının Önemi Artıyor

    Biga Kent Konseyi Yürütme Kurulu 15 Mart 2021 Salı günü Konsey Toplantı salonunda bir araya geldi.

   Yapılan toplantıda “Virüs salgını sebebiyle evlerde uzun zamandır kalındığını, Ramazan ayının Nisanda başladığı, Mayıstaki Bayram sonrası baharın gelmesi ile bireysel sporların önem arz ettiği değerlendirildi. Abdiağa Mesire alanı ve ilerisindeki Çağlayan’a yürüyüş parkuru, Kalafat Köyünden veya Bahçeli Hoşoba Köylerinden gidilen Nilüfer Gölü, yürüyüş ve bisiklet kullanmayı sevenler için şehir merkezine yakın doğal güzelliklerdir. Bu bağlamda bu alanlara giden yollarda emniyetli bisiklet yolları önem arz etmektedir.

   Kıbrıs Şehitleri caddesinde yapılması planlanan prestij projede bisiklet yollarının varlığı, bisiklet kullanıcılarını heyecanlandırıyor.

   Biga Kent Konseyi Güvenli Trafik Çalışma Grubu geçtiğimiz günlerde yaptığı çalışmada Gümüşçay Kavşağından-Adiağa Kavşağına ve Çan çıkışı istikametine, otogardan Biga-Bursa çıkışına kaldırımların yan alanlarının bisiklet yolları için çok uygun olacağı görüşündedir. Karayolları ile yapılan görüşmelerde yerel yönetimlerce daha hızlı bir şekilde yapılacağı bildirilmektedir.

   12 Aralık 2019 tarihli 30976 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bisiklet Yolları yönetmeliğinin maddelerinde şu ifadeler bulunmaktadır; “Bu yönetmelikte bisiklet yolları, ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla, yerleşim yerlerini, ulaşım noktalarını, spor tesislerini ve yoğun olarak kullanılan kamu ve özel hizmet alanlarını birbirleriyle irtibatlandıran diğer ulaşım türleriyle entegre edilen bütünsel bir ağ şeklinde planlanır. Bu yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde yol emniyetini tehlikeye atmamak kaydıyla, il trafik komisyonu kararı alınarak farklı çözümler geliştirilmesi ilgili idarenin sorumluluğundadır. Bisiklet yolu ilgili idarece hazırlanır, il trafik komisyonu kararı alınmasını müteakip uygulanır. Bisiklet yollarının boyanması zorunlu değildir, bisiklet yollarının zemin üst tabakası olarak asfalt veya beton malzeme kullanılması esas olup, güvenli bir sürüş zemini teşkil etmek kaydıyla, benzer özellikte malzeme kullanılması idarenin taktirindedir.”

   Yol yapımları genelde ilkbaharda başlayıp yaz günlerinde hızla devam etmektedir. Biga Merkezde yakın zamanda yapılacak yollardan çıkan parke taşların bisiklet yolları için kullanılabileceği değerlendirilmektedir. Biga Kent Konseyi yürütme kurulu, ilgili yetkililer ile yakın zamanda görüşmelere devam edileceğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu