Yazarlarımız

Biga’ya Geldim, Ben Fahri Bigalıyım

Çok sayıda mail aldım geçtiğimiz aylarda, “Bigalımısın, Neresindensin?” diye sordular. Ben Erzincan Kemaliyeliyim. Fahri Bigalı sayıyorum kendimi. O kadar çok Biga sözcüğü geçiyor ki yazdıklarımda, onun için Bigalı olduğumu düşünüyorlar. Biga’yı seviyorum kısaca, Fahri Bigalıyım. Ben yaz aylarında Biga Kumkent’e geliyorum. Geldim yerleştim, kitap çantamı açtım okumaya başladım, bu yıl Türk yazarlarıyla başladım. Hep aklımdaydı okuyamamıştım. Önce Kemal Tahir’in “ Devlet Anasını” okudum sonra Reşat Nuri Güntekin’den “Acımak” ve Refik Halid Karay’dan “Dört Yapraklı Yonca”.. Şimdi de Dostoyevski’den “Ezilenler”i okuyorum. Bitince Gogol’un “Ölü Canlar”ını okuyacağım. Bu yaz daha çok okuyacağım. Yazmayı bir süre yasakladılar, boyun fıtığı nedeniyle yazmaya ara verdim. Ancak yazmayı planladıklarım içten içe depreşip duruyor.

Biga Çarşısına İndik

Biga Çarşısına indik, dostlarla selamlaştık, ihtiyaçlarımızı aldık. Koyuncular’dan Osman Bey sağ olsun bu kış beni peynirsiz bırakmadı. Ben Biga peynirinden başka peynir yiyemiyorum. Değerli Cemal Sepiciye gidemedim telefonlaştık. Birçok dostla tekrar buluşmak beni çok sevindirdi. Biga Çarşısı yine dinamik yine güzel.

Sığırcık Köyü’nden Üretici Ali

Sığırcıklı Ali benim oğlum gibidir, her şeyimizi, sütümüzü, ihtiyaçlarımızı getirir. Kurbanımızı da ondan aldık, gidip Sığırcık köyünü gördük. Yaptığı işi seven insanları bende seviyorum. Kuzularını, buzağılarını nasıl seviyor anlatamam çok etkilendim. Fotoğraflarını çektim. Üretmek erdemli bir iş hele bu dönemde üretime ne kadar muhtacız ama biraz derinliğine konuşunca Biga köylerinde genç nüfusun köylerde kalmadığını hep kente inmek istediklerini öğrendim. Bu önemli bir konu, Biga’daki toplum liderleri, esnaf dernekleri bu konuyu düşünün çareler arayın.

Dönüşte Yine Tarlalarda Fotoğraflar Çektim

Ay çiçekleri, insanlar… Ne güzel bir bitkidir ay çiçeği… Gün döner o da döner, Güneş’e aşıktır.. Gelmeden önce bir hafta Mardin’e gidip gezdim. Orada güneşe tapanların mekânına gittim, bir yazıda anlatırım. Ancak Songül başımda yeter kalk bilgisayarın başından diyor kalkmasam oğullarıma söylüyor. İşte böyle dostlar Biga’ya geldiğim için mutluyum umarım bir iki yazı daha yazarım. Biga Çarşamba Postası Gazetesi’ne, Kadir Bey’e ve yönetenlere çok teşekkürler. Hepinize çok selam.

İyi Bayramlar…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu