Yerel

Biga’da Sahiller İçin Yangın Alarmı!

Türkiye genelinde ormanlar cayır cayır yanarken; Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç’tan ikinci bir açıklama geldi. 30 Temmuz Cuma gününden itibaren yüksek orman yangını riski bulunması sebebiyle orman içerisindeki tescilsiz tüm deniz kenarındaki alanlar ulaşıma kapatılacak olup geçici süreliğine ulaşım olmayacak.

Türkiye’de 48 saatte 21 ilde 44 ayrı noktada orman yangını meydana geldi. Bu yangınların 23’ü kontrol altına alınırken Muğla, Aydın, Antalya, Karaman, Kütahya, Mersin, Adana, Osmaniye ve Kayseri’deki 21 farklı alanda yangın devam ediyor. Devam eden yangınlarda en ağır tahribat Antalya’nın Manavgat ilçesinde meydana geldi.

Türkiye genelinde ormanlar cayır cayır yanarken; Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç’tan ikinci bir açıklama geldi. 30 Temmuz Cuma gününden itibaren yüksek orman yangını riski bulunması sebebiyle orman içerisindeki tescilsiz tüm deniz kenarındaki alanlar ulaşıma kapatılacak olup geçici süreliğine ulaşım olmayacak. Yarından itibaren Söğütlüyalı dahil Karabiga deniz sahilindeki koylar ile Lapseki hududuna kadar ulaşıma kapatılacak.

Açık olacak bölgeleri açıklayan Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç; “Söğütlüçeşme yalıdan, Kirazlıdere arası kapalı olacak. Sadece Biga Belediyesi plajı ve Aksaz sahili ile Şahmelek açık olacak. Diğer orman sayılan yerlerdeki koylar kapatılacak” ifadelerini kullandı.

Süre ile ilgili sorumuza da yanıt veren Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç; “Kritik zamanı aşmamız gerekiyor. Meteorolojik veriler çok önemli. Daha fazla sıcaklık ve rüzgar artar, nem düşerse uzayacaktır. Normale dönerse tekrar duyuru yapıp açarız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan geçtiğimiz gün Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç’tan da uyarı gelmişti. Bölgemizde 5 gün boyunca şiddetli poyraz beklendiğini söyleyen Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç; “Basından da takip ettiğiniz gibi şu an Antalya Manavgat’ta büyük bir orman yangını devam etmektedir. Bizim bölgemizde de bugünden itibaren 5 gün şiddetli poyraz beklenmektedir. Rüzgârın yer yer 30-km/saati bulacağından, hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği öngörüldüğünden orman yangınlarına karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir. Açık alanlarda piknik, mangal yakılmaması gerekmektedir. Temizlik vb sebeplerle bitki yakılmaması hususunda, vatandaşların gerekli duyarlılığı göstermesi, görülen en küçük dumanın alo 177 veya 112’ye bildirilmesi hususunu hem sözlü hem de yazılı basında devamlı kamuoyuna duyurmak üzere tüm olanaklarımızı seferber etmemiz gerekmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Aynalı Pazar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu