Yerel

Biga’da 29 Ekim Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Biga Hükümet Meydanı’nda Covid-19 tedbirleri ve kuralları çerçevesinde gerçekleşti.

Kutlamalar tebrikat töreni ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden kutlama, Biga Kaymakamı Mustafa Can ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın; protokol, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, gaziler, yetkililer, öğretmenler, öğrenciler, basın mensupları ve halkın bayramlarını kutlamaları ile devam etti.

Akabinde Biga Kaymakamı Mustafa Can, günün anlam ve önemini belirten şu konuşmayı yaptı.

“Sayın Belediye Başkanım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım, protokolümüzün değerli üyeleri, değerli öğrenciler ve öğretmenler, saygıdeğer Bigalılar, 97 yıl önce büyük bir mücadelenin sonucu olarak 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet, aziz milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bugün, milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetimizin İlanı’nın 97. yılını birlikte kutlamanın coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz. Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyet, Atatürk’ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş, milletçe varoluş mücadelemizin ve zaferimizin en kıymetli eseridir. Bu eser, büyük bir vizyonla daima ileriye bakan özgüvenini sağlam tutan heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin, bugünkü nesillere armağanıdır. Cumhuriyet’in kuruluş felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi vardır. Ülkemiz bu hedefi yakalama sürecinde; ekonomik, sosyal kalkınma ve halkın refahını sağlama hamlelerini, demokratik tutum ve davranışları her alanda hayata geçirme gayretiyle birlikte yürütme kararlılığındadır. Ülkemizin modernleşme süreci bu anlayışla devam ettirilmekte, herkesin huzur içerisinde yaşadığı müreffeh, hür ve demokratik bir Türkiye’ye ulaşmak için büyük özveri gösterilmektedir. Cumhuriyetin İlanı ile birlikte ülkemiz; kalkınma, ilerleme, modernleşme yolunda çok önemli adımlar atmış ve çağdaş dünyanın saygın bir üyesi haline gelmiştir.

Saygıdeğer Bigalılar, kurulduğundan bu yana devletimiz çeşitli zaman dilimlerinde küresel şer odakları tarafından zayıf düşürülmek, çökertilmek ve yıkılmak istenmiş içimizde çöreklenen ihanet şebekeleri de karanlık odaklara hizmet ederek ekmeğini yiyip suyunu içtikleri kutlu vatanımıza ihanet etmekten çekinmemiştir. Dikkat edilirse bugün, dünyayı meşgul eden kriz alanlarının neredeyse tamamına yakını ülkemizin etrafında yer almaktadır. Ortadoğu’dan Akdeniz’e ve Kafkaslar’a kadar uzanan bu kriz noktalarını birleştirdiğinizde ortaya çıkan tablo Türkiye’nin açık bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığıdır. Bölgemizde ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, yüz yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen Çanakkale Savaşları’nın en kanlı bölümünü teşkil ettiği insanlık tarihinin en büyük yıkım ve trajedilerinden biri olarak bilinen 1. Dünya Savaşı’nın sonuçlarının ve etkilerin hala devam ettiğini göstermektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamını bozarak ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birliğine, barış ve kardeşlik iklimine terör örgütleri tarafından hain saldırılar yapılmaktadır. Türk Milleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve geleceğini korumak amacıyla bu hain saldırılara karşı son yıllarda yine tarihi bir mücadeleyi hep birlikte vermekteyiz. Terör örgütlerinin saldırılarından 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar yaşadığımız tüm hadiseler bu tarihi mücadelenin bir yansımasıdır ancak unutulmamalıdır ki terör örgütleri başta olmak üzere karanlık emeller peşinde koşarak ülkemizi hedef alanlar ilerleyişinden alı koymak isteyenler bunun çabası içerisinde olan dış mihraplar hiçbir zaman başarılı olamayacaklardır. Feraset ve cesaret sahibi Aziz Milletimiz, Yüce Allah’ın da yardımıyla dün olduğu gibi bugün de istiklal ve istikbali için canından aziz bildiği vatanı uğrunda aynı fedakarlık ve cesareti göstermeye hazırdır.

Geleceğimizin güvencesi sevgili gençler, çok ağır bedeller ödeyerek kazanılmış İstiklal Mücadelesi’nin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak, ecdadın mirasına sahip çıkmak, onu gelecek nesillere büyüterek devretmek hepimizin en öncelikli görevidir. Cumhuriyet genci olmanın sorumluluğuyla kendinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamanız, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek fırsat vermemeniz ve içinde birbirinden farklı tuzaklar barındıran hain emellere alet olmamanız ve itibar etmemeniz büyük önem arz etmektedir. Heyecanınızı bu millete, bu ülkeye olan hizmet etme şevk ve ideallerinizi asla yitirmeyiniz. Zira Türkiye Cumhuriyeti, idealist gençlerin omuzlarında ilelebet payidar olacaktır. Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında ülkemizin size, sizin enerjinize, gayretinize, cesaretinize, üretkenliğinize ihtiyacı olduğunu hiçbir zaman unutmayınız. Farklı din, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan kadim milletin mirasçıları olarak bizlere düşen en büyük sorumluluk geçmişimizden aldığımız ilhamla, sarsılmaz bir irade ve çalışma azmiyle yolumuza emin adımlarla devam ederek devletimizi, Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 100. Yıl hedeflerine taşımak ve muasır medeniyetler ötesine ulaştırmaktır. Ülkemiz kadim tarihi birikimi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan cumhuriyet birikimi ile tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir. 

Bu anlamlı günde başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gölünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor ve siz saygıdeğer hemşehrilerimin bayramını kutluyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Sağ olun.“

Biga Kaymakamı Mustafa Can’ın konuşmasının ardından öğrencilerden Sılanur Çıtrık “Yurdumun En Büyük Bayramı” şiirini okudu. Kutlamalar Biga Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile devam etti.

Biga’nın okullarını temsil eden öğrencilerin bayrak ve flama ile tören geçişi düzenlemesinden sonra ödül töreni düzenlendi. Resim, kort tenisi, okçuluk, şiir ve kompozisyon alanlarında Biga genelinde düzenlenen etkinliklerde dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere ödülleri verildi.

Ödüllerini öğrencilere veren Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve Biga Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçınöz öğrenciler ile fotoğraf çekindiler.

Ödül töreninin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapanışı gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu