Eğitim

Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde Yeni Bölüm Açıldı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 07.04.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi kararıyla Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve Anabilim Dalı kuruldu.

Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve Anabilim Dalı, Türkiye’den ve diğer dünya uluslarından öğrencilere lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim hizmeti vermeyi hedeflemekte.

Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Kanten, “Biga ve yöresi zengin tedarik kaynaklarına ve Balkan, Kafkasya, Ege ve Anadolu kültürlerine dayanan güçlü bir gastronomi birikimine sahiptir. Biga Yöresine özgü Biga Köftesi, Biga Peyniri, Biga Yoğurdu & Ayranı, Biga Cevizli Lokumu, Biga Peynir Tatlısı, Biga Peynir Helvası, Biga Pirinci, Biga Domatesi, Biga Balı, Biga Biberi ve Biga Eti marka değerlerine sahiptir. Biga ve Yöresinin et, balıkçılık, süt ve tarım diyarı olarak anılması; başta İstanbul olmak üzere birçok şehrimizde ve ünlü destinasyonlarda tüketilen etlerin Biga Yöresinden olması yeni açılan bölümümüzü bölgedeki benzer bölümlerden ayırmaktadır. Yeni kurulan bölümümüzün bölgemize ve ülkemize önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu