Yerel

Biga Kent Konseyi’ne Çanakkale Ve Bandırma’dan Ziyaret

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür-Sanat ve Turizm Komitesi Başkanlığı’nı yürütmekte olan Biga Kent Konseyi’ne Çanakkale Kent Konseyi ve Bandırma Kent Koseyi’nden ziyaret gerçekleşti.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür-Sanat ve Turizm Komitesi Başkanı Metin Tatlı ve Biga Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Evren Kızoğlu, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz ve Bandırma Çınarlı Çağdaş Gençlik Derneği Başkanı Eyüp Demirezen’i Biga Kent Konseyi Ofisi’nde ağırladı.

Toplantıda:

Tüm dünyada etkisi süren Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen dezavantajlı grupların ve yine pandemi sürecinde mali zorluklarla boğuşan Roman vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulabilmek için istişarelerde bulunuldu.

Müzisyenlik yetenekleri ile göz dolduran ve fakat pandemi nedeni ile birçoğu işsiz kalan Roman müzisyenlerimize katkı sağlayacak projeler görüşüldü. Güney Marmara Bölgesi’nde yer alan Roman kültür ve müzisyen dernekleri ile gerçekleştirilmesi planlanan konser için ön çalışmaların yapılması karara bağlandı. Bu bağlamda Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür-Sanat ve Turizm Komitesi öncülüğünde bu projenin Birlik bileşenleri ile hayata geçirilmesine karar verildi.

Söz konusu projenin özveri ile yerelden ulusala ve evrensele ulaşabilmesi için gereken tüm çalışmaların yapılacağı kararlılıkla belirtildi.

Toplantının ikinci gündem maddesi olarak Mehmetçik’in isim babası olan Bigalı Mehmet Çavuş üzerine bilgi verildi. Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, katılımcılara Mehmet Çavuş ve dernek faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Çanakkale Muharebeleri’nin ilk kahramanı ve Mehmetçik’in isim babası olan Bigalı Mehmet Çavuş hakkında geniş bir kamuoyu oluşturma çalışmalarının başladığı ve genişletilerek devam ettirilmesi gerekliliği dile getirildi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür-Sanat ve Turizm Komitesi Başkanlığı da Bigalı Mehmet Çavuş gibi tarihi ve milli değerlerimizin bizleri/tarihimizi/milletimizi ayakta tutan temel sütunlar olduğunu ve bu değerlerimizin gelecek kuşaklara layıkıyla aktarılması için özveri ve kararlılıkla çalışacaklarını belirtti.

Toplantıya Biga Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Sıtkı Yağan, Biga Kent Konseyi Kültür-Sanat ve Eko-Turizm Çalışma Grubu Başkanı Ergün Erkap, Biga Roman Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Rıdvan Aydın da katılarak ve değerli fikirlerini paylaşarak katkıda bulundular.

Toplantı sonunda Komite’ye üye kent konseyleri ile toplantıda görüşülen projelerin Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nde görüşülmesi, yerel kalkınmaya örnek olabilmesi, yerel kültürel dinamiklerin ulusala taşınabilmesi temennisi dile getirildi.

İkram ve iyi dilekler ile Biga Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkiye’de bunlar kadar boş bir yapı yok. Hiçbir vasıfları olmamak ile birlikte ne yaptıkları(gerçi bir şey yapamıyorlar) bile belli değildir. Onu görüşmüşler bunu kararlamışlar. Yollara döşenen parke taşları bu arkadaşlardan daha vasıflıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu