Yerel

Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları

Karar Tarihi : 30.11.2020

Karar No : 2020/125

Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 30.11.2020 tarihinde Biga Kaymakamı Mustafa CAN başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

Gündem :

1.Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında İlçemiz Karabiga Beldesi ve Balıklıçeşme köyünde alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi,

2.Kurul üyelerinin istek ve önerileri.

K A R A R :

İlçemiz Karabiga Beldesi ve Balıklıçeşme köyünde köylerinde saptanan Yeni Koronovirüs (Covid-19) vakalarının yayılımını engellemek, toplum sağlığını korumak amacıyla, 01/12/2020 Salı günü saat 00:00 dan itibaren 14 gün süreyle sözkonusu yerleşim birimleri için bir takım kısıtlamaların uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda İlçemiz Karabiga Beldesi ve Balıklıçeşme köyünde;

1.Sözkonusu yerleşim birimlerine giriş ve çıkışlar aşağıda belirlenen istisnalar dışında yasaklanmıştır;

a.Küçükbaş-Büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,

b.Bitkisel hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve

nakliyesinde çalışanlar,

c.Temel ihtiyaç malzemelerinin (ekmek, su, yaş meyve-sebze vb.) dağıtımında ve satışında çalışanlar,

d.Kolluk kuvvetleri,sağlık personelleri,vefa sosyal destek çalışanları, teknik/arıza servisi görevlileri,Karabiga Liman Başkanlığı ve Biga Gümrük Müdürlüğü çalışanları,veteriner hekimler,

e.Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde yada lojistiğinde çalışanlar, yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık faaliyetlerinde bulunanlar.

2.Kısıtlama getirilen yerlerde ibadethanelerde COVİD-19 bulaşma riski artışı öngörüldüğü için; toplu olarak ibadet edilmesi 01/12/2020 Salı günü saat 00:00 dan itibari ile geçici olarak ertelenmiştir.

3.Cenaze namazlarının (vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak) bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınacaktır.

4.Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlar bilgilendirilecektir.

5.Berber, Kuaför, güzellik salonu vb. İşyerlerinin faaliyetleri 01/12/2020 Salı günü saat 00:00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacaktır.

6.Bu yerlerde yaşayan vatandaşların maske kullanımının ve sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanacaktır.

7.Bu yerlerde ikamet eden vatandaşlarımızın kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanacaktır.

8.Belediye-köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının bu yerleşim birimlerine giriş-çıkışının geçici bir süreliğine kısıtlanacaktır.

9.Karabiga Beldesinde faaliyet gösteren CENAL Elektrik Üretim A.Ş.nin 01/12/2020 Salı günü saat 00:00 dan itibaren 14/04/2020 tarih ve 2020/33 nolu Kurul kararımızdaki esaslar doğrultusunda kapalı sistem çalışma düzenine geçecektir.Karabiga beldesinde ikamet eden çalışanlar belde dışına çıkmamak kaydıyla işletme de çalışabilecekler,diğer çalışanlar yeni bir karar alınıncaya kadar acil durumlar dışında işletme ve Karabiga dışına zorunlu haller dışında çıkamayacaklardır.

10.Balıklıçeşme köyünde yukarıda belirtilen kısıtlamalarla birlikte yeme içme yerleri 19/11/2020 tarih ve 2020/118 sayılı kurul kararı doğrultusunda hizmet vereceklerdir.

11.Giriş ve çıkışları kısıtlanan yerleşim yerlerinde pazar kurulmayacaktır.

12.Gerekli güvenlik önlemleri Biga İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından alınacaktır.

13.Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Biriminin köyde ve Karabiga Beldemizde ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tüm tedbirlerin alınacak, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama / yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecek, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi / ekip ve araç görevlendirilecektir.

Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına; Oybirliği ile karar verilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu