Yerel

Biga Fuarı Kapılarını 17. Kez Açtı

Güney Marmara’nın en büyük tanıtım etkinliği olarak kabul edilen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı 29 Eylül 2023 Cuma günü muhteşem bir açılışa sahne oldu. 

Yurt içi ve yurt dışından pek çok davetlinin ve çok sayıda basın mensubunun katılım sağladığı Biga Fuarı’nın açılış törenine; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ile Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Cumhuryet Başsavcısı Hüseyin Demir, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Ticaret Borsası Başkanı Bülent Baş, Biga Ziraat Odası Başkanı Güray Ergün, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale TSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, Bosna Hersek Zavidovici Belediye Başkanı Haşim Mujanovic, siyasi parti temsilcileri, belediye başkanları, STK ve iş dünyasının önde gelen isimleri, vatandaşlar ve çok sayıda Basın mensubu katılım gösterdiler.

Fuarın açılış töreninde konuşma yapan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, “Güney Marmara’nın parlayan yıldızı, bölge ekonomisinin lokomotif ilçesi, birlik ve beraberliğin simgesi, doğal ve tarihi güzellikleriyle göz kamaştıran, vatansever ve çalışkan insanlarıyla bilinen Biga’mızda bugün açılışını yaptığımız Güney Marmara’nın en büyük fuarına hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Bu yıl Biga Fuarı’na 17’nci kez ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız kurumsallaşma çalışmalarının bugün başarıya ulaştığını net bir şekilde görüyoruz. Fuarımızın bugünkü profesyonel durumuna gelmesinde emeği geçen komite başkanlarımıza, komite üyelerimize, işbirliği içinde olduğumuz ziraat odamıza, borsamıza, belediyemize, kaymakamlığımıza ve fuar şirketimize teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bundan sonra çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz.

Bu yıl bir gururu da iş dünyası adına şahsım ve yönetim kurulum olarak hep birlikte yaşıyoruz. Biga iş dünyasının yegâne temsilcisi Biga Ticaret ve Sanayi Odamız 50 yaşında. Bu gurur hepimizin. 50 yıllık odamızın 50’inci yılında Biga ekonomisinin mihenk taşı odamızı idare etme görevini bana, yönetim kuruluma ve meclis üyelerime veren tüm oda üyelerimize hepinizin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz hep birlikte büyük bir aileyiz.

Geçtiğimiz yıl Biga’mızın yüzüncü yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşadık. O dönem bir duruma dikkat çekmiştim. Elbette 100’üncü yıla ulaşmak büyük gurur. Ancak yüzüncü yıla ulaşmanın hepimize yüklediği bir de görev var. İşte bu sorumluluk bilinciyle Biga’mızın gelecek yüzyılını planlamak zorunda olduğumuzu ifade etmiştim. Yat Üretim Serbest Bölgesi, Karabiga Limanı, Karabiga Yat Limanı, Biga Demiryolu, OSB genişleme sahası, Üçüncü Sanayi Sitesi, Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB, Güzel Sanatlar Lisesi, yıkılan okulların yapımı, coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtımı, Biga Üniversitesi, iş garantili meslek lisesi projesi başta olmak üzere çok sayıda projemizin ortaya çıkış nedeni, işte ikinci yüzyılımızın planlanmasıyla ilgili.

Biga’mız bir sanayi kentidir. Biga’mız bir tarım kentidir. Biga’mız bir hayvancılık kentidir. Biga’mız bir üniversite kentidir. Biga’mız bir turizm kentidir. İşte Biga’mızın ikinci yüzyılının ipucu da bu maddelerde yatmaktadır. İkinci yüzyılı planlarken bize ışık tutan ise meslek komitelerimizin çalışmaları oldu. Komitelerimiz çalıştı. Üyelerimizi dinledi. Sorunları not aldı. Talepleri değerlendirdi, çözümler üretti. Bugün bu noktaya gelmemizde en büyük çalışmayı ortaya koydu. Meclis Divanım başta olmak üzere tüm yönetimimize, meclis üyelerimize ve komitelerimize hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Sözlerimi yere düşürmediniz. Çok çalıştınız. Biga’mıza değer katmak için daha da çok çalışacağız. Göreve gelirken ‘hayallerimiz var’ demiştik. İşte o hayalleri hep birlikte gerçek projelere dönüştürmeyi başardık. Bizim artık hayallerimiz değil; gerçek, ayağı yere basan, somut projelerimiz var. Tüm Bigalılar olarak projelerimizin hayata geçmesi için büyük bir motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz. Biga olarak biz bunu başaracağız. Ben inanıyorum. Sizler de inanın” dedi.

Başkan Şadan Doğan konuşmasının devamında; “Bizler iş dünyası olarak, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki, çok çalışmak tek başına yeterli değil. Ortak değerlerimiz etrafında birlik olmak zorundayız. Göreve gelirken ‘Çalışarak güçlüyüz, Biga’mız için birlikteyiz’ demiştik. Yakın çalışma arkadaşlarım birlik ve beraberlik ruhunu ne kadar önemsediğimi çok iyi bilirler. Konu Biga olduğunda bir ve beraber olmayı ne kadar önemsediğimizi herkes bilir. Bugün burada, Biga’nın iş dünyası olarak ev sahipliğini yaptığımız fuarımızda, hedefimize ulaştığımızı net bir şekilde görüyorum. Siyasi görüşlerine bakmaksızın Çanakkale’mizin tüm renkleri burada ve bir arada. İşte bizi biz yapan, bizi başarıya ulaştıracak olan da bu birlik ve beraberlik ruhudur. Birlik ve beraberliğin en büyük simgesi olan Çanakkale ruhunu yüreğinde hisseden tüm siz değerli konuklarımızı yürekten alkışlıyorum” dedi.

İş dünyasının temsilcileri olarak üretmeye devam edeceklerini ifade eden Şadan Doğan konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğü, ekonomik temellerimizin sağlamlığına bağlıdır. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ekonomik kalkınma, Türkiye’nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir” sözleri de bunu ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına erişebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemizin refahı için mücadele eden tüm kahramanlarımıza minnet duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılının Türkiye Yüzyılı’nın da başlangıcı olması dileklerimle, fuarımızın tüm katılımcılara, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini umut ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Hep birlikte tarımın, hayvancılığın ve teknolojinin buluştuğu fuarımızdan gönüllerin şehri Biga’mızı daha ileriye taşıyacağımıza olan inancımızı, geçmişten aldığımız güçle yineliyoruz. Burada tarımın sürdürülebilirliğini vurgulamak istiyorum. Bigalı çiftçilerimizin ürünleri ile sadece ilçemizin değil; ülkemizin de ihtiyacına destek veriyorlar. Tarım sadece geçim kaynağı değil; toplumumuzun refahını arttıran bir unsurdur. Biga, coğrafi konumuyla Türkiye nüfusunun üçte birine 2,5 saatte erişebilir noktada. Toprak yapımız, pazarlara yakınlığımız ayrı değerlerimizdir. Bölgemizde üretilen tarım ürünlerinin, seracılıkla da üretimimizi arttırarak ülke üretimimize daha fazla katkı sunmalıyız. Biga’da yılın her günü ve saatinde devam eden bir tarım faaliyeti vardır. Bu sebeple seracılık ve Sera OSB gibi modern tarım uygulamaları büyük öneme sahiptir. Biga’nın lojistik potansiyeli düşünüldüğünde ilçemiz daha da önemli bir hale gelmektedir. Coğrafi işaretli ürünlerimiz Biga’nın zengin mutfak kültürünün de bir yansımasıdır. Bu ürünlerin tanıtımları da yapılarak Biga’nın gıda mirasını daha geniş kitlelere ulaştırmak bizlerin görevidir. Ülkemiz son 21 yılda büyük değişimler yaşadı; ülkemiz dünyada daha rekabetçi bir hale geldi. Türkiye yüzyılına olan inancımızla canla başla çalışmak hepimizin asli görevidir.”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ise yaptığı konuşmada kuşağa şu ifadelere yer verdi; “17.Biga Fuarı’nda birlikteyiz. Biga TSO Başkanlığında düzenlenen bu fuar çok önemli. Yıldan yıla gelişmekte olan bu fuarı takip etmek bir Bigalı olarak çok gurur verici. Şu anda Güney Marmara’nın en büyük fuarı ama iletide daha da büyük ulusal bir fuar olacaktır. Emeği geçen herkese her kuruma yürekten teşekkür ediyorum, Biga’ya bu değeri kazandırdıkları için. Konu Tarım olunca konuşulacak çok konu var ama özellikle tarımda makinalaşmanın önemi çok büyüktür. Pandemide en önemli şeyin gıdaya ulaşmak olduğunu gördük. Yarımda makineleşmeye bu fuarda teşvik ediliyor ve çağdaş şartlarda daha verimli üretim yapmak artık bizim için kaçınılmaz hale geldi. Yerinde üretim yerinde paketleme ile lojistik anlamında da desteklenen bir yaklaşımla tarımımıza ve çiftçimize kazandırmamız lazım. Tarım çok önemli. Tarıma gerekli önemi vermeliyiz. Üretmeliyiz ve üretmekten hiç vazgeçmemeliyiz.”

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ise yaptığı konuşmada; “17’nci kez düzenlenen Biga Fuarı’nda hemşerilerimiz ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biga; bizler için, Çanakkale için ne kadar önemli ise; aynı zamanda Türkiye için de önemlidir. Biga bugün tarım ve hayvancılıkta ne kadar söz sahibi ise; sanayi anlamında da o kadar söz sahibidir. Biga’da dünyaya açılmış çok önemli sanayicilerimiz, üreticilerimiz ve işletmelerimiz var. Başta Doğtaş olmak üzere İçdaş olmak üzere tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yüzyılda en stratejik sektör tarım ve hayvancılık olacaktır. Önümüzdeki döneme yönelik tüm planlamalarımızı buna göre yapmak zorundayız. Nasıl ki geçmişte; dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri idiysek önümüzdeki yıllarda da tarım ve hayvancılıkta en önde gelen ülkelerden birisi olmak zorundayız. Tarım ve hayvancılıkta planlama çok önemli. Tarım Bakanlığımızın bu konularda ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz. 17’nci kez düzenlenen Biga Fuarımızın ilçemize, Çanakkale ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz yaptığı kısa konuşmada; “Güzel olan bir şeyi 180 kere tekrar edin derler büyüklerimiz. Bu vesile ile ben de kürsüye bu güzellikleri tekrar etmek adına çıktım. Bu bağlamda Şadan Başkanım ve yönetim kuruluna hem bizleri bir araya getirdiğinden hem de 17’ncisini yapabilme gücünü ve kudretini gösterip her dönem daha da artırarak ve 130’dan fazla firmanın katılımıyla bu organizasyonu başarması gurur vericidir. Biga’mız bu konularda daima öncü olmuştur, bunu da bir kez daha bugün burada göstermiştir” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise konuşmasında; “Biga’mız 1870 yılında belediye olmuş bir ilçemizdir. STK’larıyla, siyasileriyle, iş adamlarıyla topyekun hareket edebilen, bunun sonucunda da yaptığı törende iktidar, muhalefet belediye başkanlarının milletvekillerinin, diğer STK’larımızı ve iş adamlarımız birleştirebilen bir ilçedir. Biga kendi içine kapanık bir ilçe hiç olmadı, hiç olmayacaktır. Çanakkale bir vilayet ise; Biga bir eyalettir. Bu anlamda Bigalı olmaktan gurur duyuyorum. Biga’da bugün Türkiye’de yetiştirilen ürün deseninin yüzde 90’nında fazlası yetiştirilebiliyor. Bu ürünlerin tamamı da Türkiye ortalamasının çok daha yüksek oranlarda üretilebiliyor. Türkiye tarımını Biga tarımına orantılarsak; biz memleket olarak başarılıyız demektir. Sayın Bakanımızdan beklentimiz de şudur; milletimizin önündeki engelleri kaldırın, teşviklerimizi verin. CHP’li Milletvekilimizin hayırla bahsettiği gibi yapılanları çok önemsiyoruz. İnşallah bunlar artarak devam edecek ve gelecek fuarlarımızda çok daha güzel şeylerden bahsedeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider yaptığı konuşmada ise bakanlığın faaliyetleri hakkında özetle şu bilgileri fuara katılanlara aktardı:

“Çanakkale çok şanslı bir şehir. Sadece havası, doğasıyla değil, şüheda fışkıran toprağıyla, deniziyle değil; aynı zamanda ülkeye örnek olan bir siyasi iklimin de ili olması itibariyledir. Farklı siyasi partilerden milletvekillerimizin çok değerli tespitleri oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. 27’nci dönemde Tarım ve Orman Bakanlığımızın girişimleriyle, siyasi partilerin değerli milletvekillerinin de önerileri ile hangi toprakta, hangi ürünlerin yetiştirileceğine toprak karar verecek. Artık toprağın doğal mirasına geri dönmek zorundayız. Toprak artık ne diyorsa; onu ekeceğiz onu üreteceğiz. Hangi ürünün nerede nasıl ekileceği bir çalışma ile eş güdümle destekleme çalışmaları da yapacağız.”

Konuşmaların ardından Sığırcılık Yarışmasında dereceye giren büyükbaş hayvan yetiştiricilerine ödülleri takdim edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından fuar alanında yer alan stantlar ziyaret edildi. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu