Yerel

Biga Fuarı 14. Kez Kapılarını Açtı

Güney Marmara’nın en büyük tanıtım etkinliği olan ve bu yıl 14’ncüsü düzenlenen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı 9 Ekim 2020 Cuma günü açıldı.

Çok sayıda davetlinin ve basın mensubunun bulunduğu Biga Fuarı’nın açılış törenine Ak Parti Grup Başkan vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, 25.Dönem Çanakkale Milletvekili İ.Kürşat Tuna, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçınöz, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Sedat Murat, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bünyamin Bacak, Biga Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğr.Gör. Ertuğrul Bilgücü, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, SGK İl Müdürü Hilmi Ercan, GMKA Genel Sekreteri Hasan İskender, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı T.Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Biga TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okyay, Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Biga Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fahrettin Deniz, Biga Ziraat Odası Başkanı M.Güray Ergün, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur, GMKA Çanakkale Destek Ofisi Koordinatörü Recai Başaran, MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, Denizbank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, Biga OSB Yönetim Kurulu, Biga Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Koop.Bşk. Mehmet Sokullu ve yönetim kurulu, Renkli Fuarcılık Ltd.Şti.Yönetim Kurulu Başkanı Umut Güngör, siyasi parti temsilcileri, kamu ve özel sektörün yöneticileri, oda ve dernek başkanları ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, fuara katılan firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada; “Güney Marmara’nın kalbine, 14’ncü Biga Fuarımıza hoş geldiniz. Şerefler verdiniz. Sizleri, şahsım ve Oda meclisimiz adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bir yıl aradan sonra, Asya’nın kapısı Bigamızda fuarımızı yeniden açmanın, “milletin efendisi köylümüz” ve çiftçilerimizle, besicilerimizle buluşturmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu yıl KOVİD-19 tedbirlerini uygulayarak fuarımızı yapıyoruz. Buradan bir kez daha tüm katılımcılara ve ziyaretçilerimize kurallara, maske, mesafe, hijyene uymalarını rica ediyorum.

Yeniden büyümenin anahtarının MASKE, MESAFE ve HİJYEN olduğuna inanıyoruz. Yavaş yavaş kış mevsimine adım atıyoruz. Ve bu kış, pandemi süreci devam ederse, sağlığımızı, kaynaklarımızı, ekonomimizi oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Bizler bu farkındalıkla hazırlıklarımızı yapmak zorundayız.

İçinde bulunduğumuz süreçte; Ekim-Kasım ve Aralık aylarına ötelenmiş olan vergi ödemelerine, bu aylarda ortaya çıkacak cari vergi borçlarının da eklenecek olmasından dolayı, firmalarımız bir çıkmazın içinde. O nedenle, vergi, SGK gibi borçların yeniden yapılandırılarak, faizsiz bir ödeme planının 2021 yılına uzatılması ve ayrıca mücbir sebep kapsamının dışında kalan sektörlerimizde de vergi borçlarının benzer şekilde yeniden yapılandırılması kışı bahara çevirebilir.

Güçlü ve dirençli özel sektörümüz, elbette ki kışı bahara çevirecek güçtedir. Ancak, içerde, dışarıda, batıda, doğuda o kadar belirsiz ve değişken koşullar var ki, her birinin lehimize gerçekleşmesini dilemekten, üstümüze düşeni bugün itibari ile yapmaktan ve çıkan fırsatları değerlendirmekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Sonuçlarına hep birlikte katlanacağımız bir sürece gireceğimiz bilinciyle, bizler umutla, üretime odaklanmaya devam ediyor olacağız.

Pandemi sürecinin tamamen dışında, öyle bir yüzyılda yaşıyoruz ki; daha dinamik olmak, günün değişikliklerini daha iyi kavrayabilmek, müşteri taleplerine anında cevap verebilmek, kaliteden ödün vermemek gibi birçok noktada rekabet edebilmek oldukça güçleşti.

“Üretim yoksa kalkınmak hayaldir” diyoruz. Küresel gelişmelerden de yola çıkarak; yeni bir sanayi-üretim hikayesinin ve heyecanının hayata geçirilmesine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Pandemi süreci, bunu artık zorunlu hale getirmiştir.

Şunu belirtmek isterim ki, bizler ticaret ve sanayi erbabı olarak, Türkiye’mizin 2023 vizyonuna uygun olarak yatırımların ve istihdamın artması, ticaretin gelişmesi, ihracat hacminin büyümesi; özet olarak ülkemizin kalkınması, vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda faaliyetlerini sürdürerek, gelişmiş ülke standartlarına ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Biga girişimcilik kültürünün var olduğu bir coğrafya. Odamız adeta bir girişimci fabrikası. TOBB Çanakkale Genç ve Kadın Girişimciler kurullarımızı da oluşturduk ve başarılı çalışmalara imza atıyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 500 bin adet tablet kampanyası düzenlenmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de bir tablet kampanyası başlattı. Biga Ticaret ve Sanayi Odası ve Biga Ticaret Borsası olarak her yıl düzenli olarak yapılan eğitim yardımını, bu yıl (TOBB ile birlikte) öğrencilerimize tablet bilgisayar olarak yapma kararı aldık.

1915 Çanakkale Köprüsü yükselmeye başladı… Köprümüzün inşaatı hızla ilerliyor. Kadim İPEK YOLU bu köprü ile kesintisiz hale gelecek ve adeta yeniden canlanacak ve hayat bulacak. Bu bağlantı yakın ve uzak çevresine önemli katkılar sunmaya şimdiden başladı bile… Allah bitirmeyi ve Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 2023 yılında hizmete girmeyi nasip etsin inşallah… Bu ve benzer birçok projenin mimarı Türkiye Cumhuriyetimizin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye buradan şükranlarımızı ve selamlarımızı sunuyorum. Allah, yar ve yardımcısı olsun.

Biga’daki sanayi yatırımları gün geçtikçe artıyor. Biga bir cazibe merkezi. Bugün, 1 ve 2 no.lu küçük sanayi sitelerimizde 1500 kişi istihdam etmekte.

no.lu küçük sanayi sitesi ve Ticaret Borsamız tarafından Çanakkale yolu üzerinde yeni bir zahireciler sitesi kurulması çalışmaları hızla devam etmekte. Biga Organize Sanayi Bölgesi’ne genişleme sahası dahil edilmiş durumda. İdari ve teknik süreçler devam ediyor.

Biga’nın önemli tarihi ve turistik zenginlikleri de bulunuyor. Parion antik kenti. Priapos antik kenti harabeleri. Granikos savaş alanı. Nilüfer gölü. Mavi bayraklı plajları ve şifalı termal suyumuz ve kaplıcamız da mevcut. Kırsal turizme uygun köylerimiz… ve daha pek çok alan… Yapacağımız tanıtım faaliyetleri ile bundan böyle ülke turizminden daha fazla pay almayı arzu ediyoruz.

Hem üretim hem de tüketimi olan Biga’daki işletmelerin yılda 3 milyon tonun üzerinde demiryolu taşıma kapasitesi bulunuyor. Bu nedenle, sanayicimizin, Biga OSB’nin ve KOBİ’lerimizin ulaşım maliyetlerinin düşürülerek rekabet güçlerinin artırılması amacıyla, bölgemize ana demiryolu hattı çekilmesi projesinin ilgili planlara dahil edilmesi ve kısa vadede hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Karabiga’ya uluslar arası standartlarda yük ve konteyner limanı yapılmasını önemsiyoruz.

Biga tarihsel olarak ticaret kültürüne sahip bir kent. Güney Marmara’nın ticaret merkezi olma özelliğini sürdürmeye devam ediyor.

1994 yılında 7 firma ile başlayıp – yani 26 yılden beri yapılmakta – Belediyemizin 2006 yılında yapmış olduğu 22 bin metrekarelik modern kapalı alanda her yıl yapılmaya devam eden Biga Fuarı kendi öz gücü ile gelişerek örnek bir fuar haline geldi.

Fuarı’mızın Bigamıza, Güney Marmara’ya ve ülkemize hayırlı işler, bol ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum.

Katılımcı firmalarımıza, ziyaretçilere ve siz tüm misafirlerimize, Biga TSO adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kovid-19 ile mücadele döneminde iş dünyası için yapmış oldukları desteklerden dolayı baştan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan hanımefendiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a ve TOBB Başkanımız sayın Rifat Hisarcıklıoğlu,’na ve özellikle sürecin yönetimindeki başarısından dolayı Sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA’ya ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Başta AK Parti Grup Başkan vekili Sayın Bülent Turan’a ve Çanakkale Milletvekillerimizin tümüne Bigamız ve bölgemiz için yapmış oldukları çalışmalardan dolayı şahsım ve iş dünyamız adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın Kaymakamımızın şahsında Biga’daki tüm kamu birimlerine, Belediye Başkanımızın şahsında Biga Belediyesine, Biga Ticaret Borsamıza, Biga Ziraat Odamıza ve diğer tüm odalarımıza, derneklerimize ve paydaşlarımıza değerli katkıları ve işbirliklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Biga Fuarı’nı 6’ncı kez başarıyla tertipleyen ve organize eden Renkli Fuarcılık şirketine teşekkür ediyorum. Fuar açılışımızı onurlandıran tüm konuklarımıza Biga vizyonuna katkılarından dolayı, şahsım ve Odamız adına tekrar şükranlarımı sunuyorum.

Fuarımızda stand açarak ürün ve hizmetlerini sergileyen tüm firma, kurum ve kuruluşlarımızın başarılı ve verimli bir fuar geçirmesini temenni ediyorum. Ziyaretçilerimize yararlanacakları, beklentilerini karşılayacakları keyifli bir fuar diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi şahsım ve Biga Ticaret ve Sanayi Odası adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

Biga Fuarı açılış töreninde ayrıca Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Çanakkale Milletvekilleri Özgür Ceylan ve Jülide İskenderoğlu ile Ak Parti Grup Başkan vekili Bülent Turan da birer konuşma yaptı ve ardından fuarın açılış kurdelası kesilerek fuar alanında yer alan standlar ziyaret edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu