Yerel

Belediye Başkanları Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’nda

Biga’da devam eden turizm çalışmalarının daha da hızlanması ve eksikliklerinin tamamlanması için yapılması gerekenler ile bölgenin turizm değerleri Biga Kent Konseyi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda tartışıldı.

Biga Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısına Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Biga Belediye Başkan Yardımcıları Sıtkı Keçeci ve Nazım Hikmet Keskiner, Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür Sanat ve Turizm Komitesi Baş Danışmanı Cihan Müşterioğlu ve Biga Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri katıldı.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Kültür, Sanat ve Turizm komitesi ve Biga Kent Konseyi Başkanı Metin Tatlı, “İlçelerden illere, illerden Türkiye geneline kent konseyleri bölgelerindeki tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerleri için çalışıyor. Bizler Bigamızın sahip olduğu tarihi, doğal, kültürel ve turizm değerlerini çekim noktaları haline dönüştürebilmek için birçok kurum ve kuruluş ile iletişim halindeyiz. Geçtiğimiz günlerde siyasi parti başkanları ile bir aradaydık. Bugün Biga Belediye Başkanı Sn. Bülent Erdoğan, Başkan Yardımcıları Sn. Sıtkı Keçeci ve Sn. Nazım Hikmet Keskiner ile Karabiga Belediye Başkanı Sn. Ahmet Elbi ve Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu ve yürütme kurulu üyelerimizin katılımıyla toplantımızı gerçekleştirdik. Bugüne kadar bölgemizde değerlerimiz için yapılan birçok çalışma var. Bizler bu çalışmaları bir araya getirmek için düzenli toplantılar ile herkesin görüşlerini alıp ortak aklın oluşmasının sağlamak istiyoruz” dedi.

Biga turizminde neler yapılabileceği noktasında fikirler veren Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı (ÇARO) Cihan Müşterioğlu, Biga turizminin bir ilerleyişinin olması gerektiğini, Biga’nın coğrafi olarak ortak noktada olduğunu ve bunun önemli bir avantaj olduğunu söyledi. Biga’nın tarihi, doğal ve kültürel değerlerinin önemli bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Müşterioğlu, Parion Antik Kenti, Bigalı Mehmet Çavuş ve Nilüfer Gölü gibi alanlarda çalışmaların dikkat çektiğini söyledi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise yaptığı konuşmada, Biga’nın tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile ilgili çalışmaların istikrarlı bir şekilde sürdüğünü ifade etti. Bigalı Mehmet Çavuş belgeselinin çekimlerinin devam ettiğini, Mehmet Çavuş’un evinin anı evi olarak restore edilme çalışmalarının sürdüğünü, Nilüfer Gölü ile ilgili turizm proje ve çalışmalarının ilerlediğini ve Çanakkale’nin giriş kapısı Biga vizyonuyla Minia Çanakkale projesinin hayata geçeceğini söyledi. Biga turizminde uzun yıllardır çalışmaların olduğunu belirten Başkan Erdoğan, bir turizm çalışmasında öncelik belirlenmesi gerektiğini bitirip bir sonraki çalışmaya geçilmesini ve şu anda bunun uygulandığını kaydetti.

Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Priapos Antik Kenti, Granikos savaş alanı, deniz ve karavan turizmi ve karides gibi turizm alanlarında çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Toplantı sonunda, Biga’nın turizm çalışmalarının bir çatı altında, tüm fikir ve görüşlere açık olarak, ortak istişare ruhuyla hareket edilip ivme kazanacağını ve sürdürülebilirlik anlayışıyla devam edeceği ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Biz güzel Bigamızda bu tür şeylere ”boş işlerle uğraşmak” ya da ”millet işte görsün;laf olsun,torba dolsun” deriz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu