Yazarlarımız

Allah’a Ulaşmayı Dileyin! Tasavvuf; Dertleri Dert Göstermemeyi Başartan İlimdir

 Değerli okuyucular;   Ne zaman Allah’a yönelirseniz, kendinizi O’na teslim ettiğinizi düşünürseniz: “Ben Allah içinim. Benim etrafımda olaylar cereyan edebilir. İnsanlar beni üzmek isteyebilir. Ama Allahû Tealâ isterse ben o olaylardan tesir almamayı başarırım.” diye düşünebiliyor musunuz?

          Hangimiz mancınıkla ateşe atılıyoruz? Hz. İbrâhîm atıldı. Ama öyle bir güveni vardı ki Allahû Tealâ’ya, Allah ateşi su yaptı. O boşluktayken de o ateşe doğru giderken de hiç korkmadı. Emindi Allahû Tealâ’nın mutlaka bir şey yapacağından.

          Mutluluk bedava yaşanan bir şey değildir. Ama hepimiz için hazırdır. Öyleyse mutluluğa lâyık olmak mecburiyetindeyiz. Mutluluk bizimdir. Ama ona lâyık olacağız. Sınanacağız, imtihanlardan geçeceğiz. Her imtihan bizi biraz daha bileyecek Allah yolunda. Biraz daha Allah’a güveneceğiz. Biraz daha güçlü olacağız. Her türlü problem, Allah-û Tealâ tarafından bizim karşımıza bizi daha güçlü, daha Allah’a yakın, daha Allah’a lâyık kılmak için çıkarılır. Hedef bizim mutsuz olmamız değildir, mutluluğu yakalamamızın şartlarına bizi adapte edebilmektir.

             Tasavvuf; insanlara o dertleri dert göstermemeyi başartan ilimdir. Onlar, hayatınızdaki insanların size ters davranmaları, yanlış yapmaları, siz Allah’a güveniyorsanız, Allah sizin dostunuzsa ne yazar ki? Bir düşünelim  bakalım, bir karşılaştıralım kendimizi. Öyleyse şu an hangi şartlar içindeyiz? Şu halimize bakalım: Savaşta mıyız? Düşmanlar bizi silâhla öldürmek için bekliyorlar mı? Ama şu an bir çok millet  savaşta. Onlar her an ölümle burun burunalar.

            Ve sorun kendi kendinize. Şu hayatlarından devamlı şikâyet halinde olan insanlar, sizlere sesleniyorum. Sorun kendi kendinize:  Sahabe gibi 3  yıl aç kalmaya dayanabilir miydiniz, her an düşmanla boğaz boğaza olmaya? Onlar hem aç kaldılar hem savaşlar yaptılar ama hiç yılmadılar.  Resûllerine güvendiler, Allah’a güvendiler ve güvenlerinin bedelini aldılar. Asr-ı saadeti yaşadılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu