Yerel

Ali Galip Akyıldırım’dan Yazılı Basın Açıklaması

İYİ Parti Yenice İlçe Başkanı Ali Galip Akyıldırım yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Yenice ve köylerinde üretim yapan kapya biber üreticilerinin zor durumda olduklarını açıkladı. Ali Galip Akyıldırım açıklamalarında şu sözlere yer verdi;

“Türkiye’de kapya biber üretiminin merkezi Yenice ve köylerinde üreticiler perişan durumda olup devleti yanlarında görmek istemektedirler.

Üreticilerimiz geçtiğimiz yıl kilosunu 1 lira 80 kuruş ila 2 liradan sattıkları kapya biberler bu sene 60-70 kuruşa dahi satamadıklarını, satsalar dahi maliyetini bile karışılmayacağını söylüyorlar.

Her gün onlarca biber ve hayvan üreticisi köylümüz gerek telefonla gerek partimizi ziyaret ederek içinde bulundukları sıkıntıları bizlere anlatmakta ve seslerinin duyurulmasını istemektedirler.

Türkiye’de devletten en az hizmet alan köylümüz bizce de bu sıkıntıları hak etmemektedirler. Köylü üreten ve ülkemiz insanını doyuran insanlardır. Köylümüzü sıkıntılı anlarında yalnız bırakırsak yarın tarımda ve hayvancılıkta içinde çıkmayacağımız çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalacağız.

Biber ve hayvan üreticilerimiz en azından banka ve kooperatiflere olan borçlarının ertelenmesini ve faizlerin en makul seviyeye çekilmesini istemektedirler. Eğer bu yapılmazsa ise sezon sonu itibarıyla tarımsal üretim araç ver gereçlerini, hatta tarlalarını satacaklarını, süt ineklerini bile kesime göndereceklerini ifade etmektedirler.

Üreticilerimiz özellikle mazot, elektrik, gübre ve tarımsal ilaçlar gibi girdilerinin üretim maliyetlerini beklenenin çok üstünde zamlandığını bu durumda yaptıkları masrafı dahi şu an ki 70 kuruşlu rakamla kurtarmalarının mümkün olmadığını normal şartlarda girdi maliyetlerinden dolayı, salçalık kapya biberinin kilosunun bu sene ez az 2,5 liradan satılması gerektiğini söylediler.

Geç kalınmadan tarım üreticilerimize mutlaka sahip çıkılmalı ve üreticilerimizin bu sesine kulak verilmeli sorunları çözülmelidir.

Biz İYİ Parti olarak her vesileyle köylümüzün yanında olduğumuzu, onların emeklerinin korunması için elimizden gelen mücadeleyi sürdüreceğimizi belirtmek istiyoruz. Köylümüz hiçbir koşulda yalnız bırakılmayacaktır. Bizler onların sesi olmaya devam edeceğiz.

Ali Galip AKYILDIRIM
İYİ Parti Yenice İlçe Başkanı”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu