Yerel

Alan Kılavuzluğu Eğitimi Başladı

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı sınırları içerisinde yer alan anıt ve şehitlikleri ziyaret etmek için bölgeye gelen yerli turistlere kılavuzluk hizmeti veren alan kılavuzlarına yönelik olarak Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi (AÇASAM) arasında imzalanan protokol çerçevesinde 23-30 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan alan kılavuzluğu eğitimi bugün saat 09.00’da başladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü’ndeki Ziraat Fakültesi’nde, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in  ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Erkul’un açılış konuşmalarıyla başlayan alan kılavuzluğu eğitimi ile 2022 yılı sonunda çalışma kartlarının süresi sona erecek olan 231 alan kılavuzuna, başta Çanakkale Muharebeleri tarihi olmak üzere İslam dininde şehitlik kavramı, ilk ve acil yardım eğitimi gibi kılavuzluk hizmetleri sırasında kendilerine gerekli olan çok önemli bir çok konu da eğitim verilecek. Alan Kılavuzluğu Eğitimi süresince kursiyerlere, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde görev yapan, tarihi alan üzerindeki akademik çalışmalarıyla tanınan çok sayıda öğretim öğretim üyesinin ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı personelinin yanısıra Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Barış Borlat, AÇASAM Müdür Yardımcısı ve Öğretim Görevlisi İsmail Sabah’ta çeşitli konularda eğitim verecek.

23-30 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan teorik eğitimin ardından iki gruba ayrılan kursiyerler 2-10 Aralık 2022 tarihleri arasında ise Gelibolu Yarımadası’ndaki muharebe alanlarında arazi uygulaması eğitimi alacaklar. Bu eğitimleri tamamlayan kursiyerler son olarak 10 Aralık 2022’da yazılı sınava ardından da 12- 16 Aralık 2022 tarihleri arasında ise sözlü sınava tabi tutulacak. Söz konusu sınavlarda başarılı olan kursiyerler 5 yıl süre ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı sınırları içerisinde kılavuzluk hizmeti vermeye hak kazanacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu