Siyaset

Akif’i Anlamak, İstiklal Ateşiyle Dirilen Kalpleri Anlamaktır

AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, “Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 84’üncü yılı” dolayısıyla mesaj yayımladı.

“Ülke, millet ve bayrak sevdasıyla tüm nesillere ilham kaynağı olan büyük şair, fikir ve eylem adamı Bayramiçli hemşehrimiz Mehmet Âkif Ersoy’un ideal nesil olarak ifade ettiği “Âsım’ın Nesli” olabilmek için gayret göstermemiz, bize armağan ettiği İstiklal Marşı’nın ve Safahat’ın ruhuna ve manasına uygun nesiller yetiştirmemiz büyük önem taşımaktadır. 

Bu bilinçle, Çanakkale Bayramiç’te Mehmet Âkif Ersoy’un çocukluğunun geçtiği evin restorasyonunu gerçekleştirerek bu anlamlı yapıyı memleketimize kazandırdık. Ardından Milli Şairimiz’in çocukluk yılları ve ailesinin anlatıldığı ve Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez bir belgesel film için şiir okuduğu “Âkif Belgeseli”ni hazırlayıp kültür ve sanat hayatımıza kazandırdık. Çünkü biliyoruz ki Mehmet Âkif’i anlamak, bütün umutsuzluklara rağmen dimdik durabilmek, mücadeleden asla vazgeçmemektir. Çanakkale’de yakılan İstiklâl ateşiyle dirilen kalplerden ilham almaktır. Bu ilhamla Akif’i bütün heyecanımızla nesillerimize anlatmaya ve aktarmaya devam edeceğiz.

TBMM Genel Kurulu’muzda İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 100. yılı vesilesiyle TBMM Başkanımız Mustafa Şentop’un ve Meclis’te grubu bulunan 5 siyasi partinin ortak önergesiyle 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edildi. Bu önergenin ortak olarak sunulması ve kabul edilmesi kadar bunun İstiklal Şairi’mizi andığımız Anma Haftası içerisinde olması da son derece hoş ve anlamlı oldu.

Bu duygularla hayatını hakikate ve ülkesine adayan, İstiklal Şairi’miz, Bayramiçli hemşehrimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 84. yıl dönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu