Siyaset

3 Katından Fazla Tarım Alanını Kaybettik

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Meclis Genel Kurulu’na hafta sonunda verilen arada gerçekleştirdiği köy ziyaretlerinde tarım üreticilerinin ya bankaya ya da tefeciye borçlu olduğunu ileri sürerek, “Türkiye de son dönemde Trakya’nın 3 katından fazla tarım alanı kaybedilmiştir. Tarımsal üretimin artırılması için gerekli yapısal önlemler ivedilikle hayata geçirilmelidir ve hasat dönemlerinde ithalat harçlarını sıfırlayan anlayışın terk edilmesi gereklidir” dedi.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’na verilen arada Ezine’nin Bahçeli ve Karam gömlek köyleri ile Lapseki’nin Yenice ve Şahinli köylerini ziyaret ederek, tarım üreticileri ile bir araya geldi. Özgür Ceylan, köy ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda içinde bulunduğumuz ekonomik krizin, küresel salgın nedeniyle gittikçe derinleştiğini ve toplumun bütün kesimlerini etkilemeye devam ettiğini belirterek, “Maalesef içinde bulunduğumuz şartlarda çiftçinin, sanayicinin ve esnafın yüzü gülmüyor” dedi. Tarım ve gıda sektörlerinin dün olduğu gibi gelecekte de en önemli sektörlerden biri olmaya devam edeceğini belirten Özgür Ceylan, “COVİD-19 pandemisinin etkisiyle bütün ülkeler gıda egemenliği, gıda güvenliği ve buna bağlı olarak da tarımın toplumlar için hayati önemde olduğunun zorunlu olarak farkına vardı” diye konuştu.

Trakya’nın 3 katından fazla tarım alanını kaybettik.

Özgür Ceylan uygulanan politikaların etkisiyle, Türkiye’nin tarımda ithalatçı bir konuma getirildiğini ileri sürerek, “2002 yılında 41 milyon 196 bin hektar tarım arazisinde tarım yapılıyor iken bu alan 3 milyon 484 bin hektar azalarak 37 milyon 712 bin hektara düşmüştür. Son dönemde Trakya’nın 3 katından fazla tarım alanı kaybedilmiştir” dedi. Özgür Ceylan tarım ihracatımızın toplamının 77,6 milyar dolar olduğunu ithalata ödediğimiz rakamın ise 104,6 milyar doları bulduğuna dikkat çekerken, “Fark tam 27 milyar dolardır. Yani yabancı ülke çiftçilerini fonlamaya başlamışız ülke olarak” dedi. Türkiye’de çiftçinin fakirleştiğini ve borçlandığını ileri süren Özgür Ceylan, “Kimi bankalara kimisi de tefecilere. 2002’de bir çiftçin bankalara borcu 1.000 TL iken, 2019 yılında bu rakam 52.000 TL oldu” dedi. Özgür Ceylan girdi maliyetleri ve borçlanmaya bağlı olarak çiftçinin üretimden el çektiğini belirterek, “2003 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 2 milyon 765 bin 287 kişi kayıtlı iken, 2019 yılında bu rakam 2 milyon 83 bin 22 kişiye düştü. 682 bin üretici artık tarlaya, bağına bahçesine uğramıyor” dedi.

2014 yılından günümüze Türk Lirasının dolar karşısındaki değer kaybının yüzde 99,6 olarak gerçekleştiğini belirten Özgür Ceylan, “Tarımsal üretimin artırılması için gerekli yapısal önlemler ivedilikle hayata geçirilmelidir. Bunun olabilmesi için de hasat dönemlerinde ithalat harçlarını sıfırlayan anlayışın terk edilmesi gerekiyor. İktidar muhalefet el ele verip 83 milyonu uçurumun kenarından çekip almalıyız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu