Yerel

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Karabiga’da Kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlamaları sebebiyle Karabiga Liman Başkanlığı tarafından kutlama programı düzenlendi.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 98. yıl dönümü dolayısıyla Karabiga’da düzenlenen törene Biga Kaymakamı Erdinç Dolu’da katıldı. Kutlama programı kapsamında Kaymakam Erdinç Dolu ve ilçe protokol üyeleri tarafından Deniz Şehitleri anısına çiçek bırakıldı.

Kabotaj Bayramı Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde imparatorluğun kabotaj hakkı yoktu.  Ancak 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması uyarınca kapitülasyonlar lağvedildi. Böylece Türkiye kabotaj hakkına kavuştu. Türkiye’nin büyük ölçüde bir yarımada ülkesi oluşu ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometre olduğu dikkate alınırsa bu Türk denizciliğine büyük bir imkân tanıyordu.

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan 815 sayılı yasaya göre Türkiye limanları arasında sadece Türk teknelerinin hizmet görmesi zorunluluğu getirildi.

1 Temmuz 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen ve yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Milletimiz denizlerde de egemenlik hakkını tüm dünyaya ilan etmiş ve bu tarih “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlamaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu