Yerel

“Çanakkale Gastro Festivali” Heyetinden Ziyaretler

Yerli ve yabancı turistlere ve sunulabilir gastronomiye yönelik Çanakkale’nin gastronomi ürünlerinin ön plana çıkarılması amacıyla Çanakkale’de düzenlenecek olan “Çanakkale Gastro Festivali” kapsamında bir heyette Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ziyaret gerçekleştirildi.


Heyette, İl Kültür Turizm Müdürü Murat Yılmaz, ÇOMÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Boz, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Semih Toprak, Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Nilgün Gökser Cura, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) Başkanı Ümit Cihan Müşterioğlu ve Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver’in bulunduğu ziyarette 8-10 Eylül 2022 tarihleri arasında Çanakkale Halk Bahçesinde  “Denizden Festival Çıktı” sloganıyla düzenlenmesi planlanan “Çanakkale Gastro Festivali”ne ilişkin bilgi verildi. 

Çanakkale’nin marka şehir olarak dünya çapında tanıtılması ve Çanakkale’nin gastronomi değerlerinin öne çıkarılması amacıyla düzenlenecek olan “Çanakkale Gastro Festivali”nde emeği geçenlere teşekkür eden Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Valiliği olarak Çanakkale’nin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması için yapılan tüm çalışmalar için turizmcilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz diye belirtti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, Çanakkale’nin gastronomi turizmine ilişkin olarak projeyi oldukça başarılı bulduğunu belirterek, yapılacak olan festivale Çanakkale Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.


Heyette yer alan Borsa Başkanı Kaya Üzen ziyaretlerin sonrasında şunları belirtti;

“Eylül ayında İlin paydaşları olarak gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz Çanakkale Gastro Festivalinde işbirliği yaptığımız kurum ve kuruluşların GMKA, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, ÇOMÜ Turizm Fakültesi, Borsamız, ÇATOD, ÇTSO, TÜRSAB, ÇARO, GastroKale Yöresel ve Etnik Mutfaklar Derneği, Çanakkale Gastronomi Derneği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Devlet Konservatuarı Müdürlüğü, Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği, Human 17 Derneği olduğunu belirttik.

İlin gastronomi turizmine ilişkin planladığımız festival ile ilgili Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza ayrıntılı bilgi vererek, kendilerinden desteklerini rica ettik. Sağ olsunlar her konuda bizlere destek olacaklarını, İlin gelişimine fayda sağlayacak projeleri görmekten mutluluk duyduklarını belirttiler.

Yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşamak için seyahat motivasyonu yaratan ve seyahat davranışlarının güdülenmesine önemli ölçüde yardımcı olan turizm şekli olarak tanımlanabilmekte olan Gastronomi turizmi, bölgeye özgü yemeklerin sunulmasıyla o bölgeye ait kültürel kimliği ve mirası yansıtmakta ve böylece yerel destinasyonlar için rekabet avantajı sağlamada etkili bir araç olmaktadır.

Bizler Ticaret Borsası olarak her zaman markalarımızın yerelde ve ulusalda tanıtımına ilişkin projeler gerçekleştirmekte, bunun bilinciyle çalışmalarımıza yön vermekteyiz.

İlimizin gastronomi anlamında ürün zenginliğinin ulusal ve uluslararası anlamda tanıtımına katkı sağlanması amacıyla düzenleyeceğimiz bu festival İlimiz için önemli bir değer yaratacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu