Yerel

Ziraat Odalarından Çiğ Süt Fiyatlarına Büyük Tepki

Haberi buradan dinleyebilirsiniz...

Çanakkale’de faaliyet gösteren tüm Ziraat Odaları ortak bir basın açıklaması yaparak son günlerde çiğ koyun ve inek sütünde yaşanan fiyat düşüşlerine tepki gösterdiler.

Koyun sütünde 50 kuruş, inek sütünde ise 20 kuruşluk tek taraflı fiyat düşüşlerinin yaşandığını belirten Ziraat Odaları Başkanları’nın açıklamasında “Bu asla kabul edilebilir bir şey değil. Bu alın terinin karşılığını talep eden üreticiyi zora sokmaktır çaresiz bırakmaktır. Ortada sözlü anlaşmalar var. Verilen sözleri tutmamak verilen sözlerden caymak asla doğru bir şey değildir. Bu doğrultuda üreticinin hayalleri var, ümitleri var. Üreticinin kendine göre planları var, yazıktır, günahtır, ayıptır.” denildi ve “Ulusal süt konseyinin bir an önce toplanarak yeni bir fiyat açıklaması gerektiğini, ardından devletin de üreticisinin özellikle konunun muhataplarının yanında olmasını, sözünde durmayan ve aylar önce yapılan anlaşmaları bozmak isteyen işletmelere de yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyoruz, veteriner hizmetleri, ilaç hizmetleri iki katına çıkmışken, her şey iki katına çıktığı bir ortamda süt fiyatının yükselmesi gerekirken düşürülmesi asla kabul edilebilir değil.” konuşuldu.

Basın açıklamasında ayrıca “Üreticinin fiyat dilenmediğini belirten ziraat odaları bütün kış hayvanların arkasından yağmurda karda kışta çamurda giden üretici tek tek hayvanlarının memesinden sütü çıkarttı ve onların tankerlerine teslim etti. Üretici hakkını istiyor.” şeklinde ifade ettiler.

Kaynak:www.bigakoyhaberleri.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu