Yerel

Ziraat Bankası’ndan “Tasarruflu Sulama Kredisi”

Ziraat Bankası, tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının daha verimli kullanılmasının sağlanması amacıyla çiftçiler için uzun vadeli Tasarruflu Sulama Kredisi’ni uygulamaya koydu.

Harcamanın Tamamına Kredi, Yurt İçinde Üretilen Sulama Sistemleri İçin Faiz Yok;

Tasarruflu Sulama Kredisi’nde satın alınacak sulama sisteminin fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacağı belirtilirken, bu kredi ile yurt içinde üretilen sulama sistemlerini alacak üreticilerin 5 milyon TL’ye kadar kullanacakları kredilerde faizin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak, kredilerden komisyon da alınmayacak. Kredinin detayları ile ilgili olarak;

Özkaynak, Faiz, Komisyon Yok, Vade 7 Yıl

1. Krediden ÇKS’ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı olarak bağ, bahçe ve tarla gibi açık alanlarda tarımsal üretim yapan çiftçiler yararlanabilecek.

2. Kredi ile damla ve yağmurlama sistemleri alınabilecek.

3. Suyun kaynağından alınıp, bağ, bahçe, tarla içine dağıtılmasına kadar gerekli tüm makine teçhizat ve ekipmanlarla ilgili harcamalar krediye konu edilebilecek.

4. Üretici özkaynak koymayacak, fatura bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak.

5. Yurt içinde üretilen sulama sistemlerinin alınması halinde 5 milyon TL’ye kadar olan krediye %100 faiz sübvansiyonu uygulanacak, üretici faiz ödemeyecek.

6. Üreticiden kredi komisyonu alınmayacak.

7. Krediye 7 yıla kadar vade uygulanacak.

8. Krediden yararlanmak isteyen üreticiler, yetkili bir ziraat mühendisine hazırlatacakları projelerini Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine onaylatarak, kredi için Ziraat Bankası’na başvurabilecek. Biga Ziraat Odası üyeleri ayrıntılı bilgiyi Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası Biga Şubesinde alabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu